29.03.2017/10:40

Od dziś Brexit. Brytyjska branża spożywcza chce wolnego handlu – list do premier May

Dzisiaj oficjalnie rozpoczyna się Brexit. Tuż przed uruchomieniem procedur brytyjscy producenci żywności i detaliści branży spożywczej napisali list otwarty do premier Theresy May, w którym domagają się utrzymania zasad wolnego handlu.

Dzisiaj premier Wielkiej Brytanii Theresa May uruchomi artykuł 50 traktatu UE Traktatu Lizbońskiego. Rozpocznie się dwuletni etap ustalania warunków wyjścia kraju ze Wspólnoty. Kilka dni przed formalnym Brexitem brytyjscy przedsiębiorcy z branży spożywczej – rolnicy, producenci żywności i napojów oraz hurtownicy i detaliści – wystosowali wspólny list do premier May, w którym apelują o takie prowadzenie negocjacji, by zagwarantować wolny handel pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską.

„My, uczestnicy brytyjskiego łańcucha dostaw żywności, karmimy naród i zapewniamy konsumentom dostęp do szerokiego asortymentu produktów spożywczych – zdrowych, dobrej jakości i w przystępnych cenach. W miarę jak postępować będzie procedura opuszczania Unii Europejskiej, dołożymy wszelkich starań, aby nasi konsumenci zachowali dostęp do dobrej i taniej żywności w dużym wyborze” – czytamy w liście.

Rynek produkcji i dystrybucji żywności na Wyspach zatrudnia ok. 3,9 mln osób – od rolników i pracowników rolnych, przez pracowników przemysłu spożywczego, po hurt i detal spożywczy oraz gastronomię. Cała branża generuje ok. 108 mld funtów przychodu rocznie.

Brytyjskie firmy z sektora spożywczego nie mogą funkcjonować w izolacji. Wprowadzenie barier celnych, nowych procedur związanych z importem i eksportem zaopatrzenia i produkcji czy różnych regulacji i norm, oznaczałoby znaczne utrudnienie funkcjonowania całej branży. W związku z powyższym brytyjscy przedsiębiorcy z branży spożywczej apelują do premier May:

„Wzywamy rząd brytyjski do zastosowania takiego podejścia w negocjacjach nowych warunków handlowych z krajami Unii europejskiej, które zagwarantuje stabilność i ciągłość brytyjskiego rynku rolno-spożywczego:

  • przede wszystkim zapewnić należy sprawny i uporządkowany Brexit, negocjując takie warunki przejściowe, które zagwarantują bezproblemowy handel towarami pomiędzy WB i UE i pozwolą uniknąć kosztownych i kłopotliwych odpraw celnych oraz innych procedur,
  • W średniej perspektywie czasowej należy uniknąć wprowadzenia ceł, zawierając stosowne umowy bilateralne o wolnym handlu pomiędzy WB i UE, które zagwarantują obustronnie wolny i bezcłowy handel,
  • należy też zapewnić Wielkiej Brytanii, jako niezależnemu członkowi Światowej Organizacji Handlu, status Najbardziej Uprzywilejowanego Kraju w ramach obecnej struktury tayrfowej UE.
  • należy zabezpieczyć korzyści brytyjskich firm w ramach preferencyjnych umów handlowych z UE, zarówno odnośnie brytyjskich produktów rolnych, jak żywności przetworzonej i napojów, przynajmniej do czasu, aż rząd brytyjski wypracuje alternatywne porozumienia, gwarantujące akceptowalne warunki handlowe.”
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.