23.01.2020/08:56

Organizacje branżowe przeciwko podatkowi cukrowemu. Resort dzieli go na dwie części

Ministerstwo Zdrowia zaproponowało podzielenie podatku od substancji słodzącej w napojach na dwie części. Do podstawy ma być naliczana dodatkowa opłata w zależności od ilości cukru.

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. Po uwagach branży resort zdecydował się podzielić podatek na dwie części. Podstawa to 0,5 zł za każdy litr słodzonego napoju (do 5 gr na litr), a dodatkowa opłata 0,05 zł za każdy kolejny gram. ­– Im bardziej producent zejdzie z cukru, tym bardziej skorzysta finansowo – mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia. Z kolei napoje energetyczne za dodatek tauryny, kofeiny czy guarany zapłacą kolejne 0,1 zł.

Przeciwko wprowadzeniu podatku protestują organizacje branżowe, m.in. Krajowa Unia Producentów Soków, Konfederacja Lewiatan czy Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. Wszystkie one twierdzą, że wprowadzany jest chaos legislacyjny, zwracają uwagę na zbyt krótkie vacatio legis, a także na fakt, że danina uderzy w polskich sadowników.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Bober 23.01.2020

    ciekawe co chcą przepchnąć zamydlając nam oczy tym cukrem

  • polak 23.01.2020

    jeśli pan kaczynski chce się tak o nas troszczyc to niech skroci kolejki do lekarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.