09.02.2017/08:26

Oszczędny jak Polak w Walentynki. Prawie co trzeci z nas nie kupuje prezentów

Z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie firmy Wyjątkowy Prezent wynika, że Walentynki to wg 40 proc. z nas okazja do miłego spędzenia czasu. Większość Polaków wybiera tradycyjną formę świętowania Dnia Zakochanych – romantyczną kolację, spacer bądź wyjście do kina czy teatru. Na upominki dla „drugiej połówki” wydajemy zwykle do 100 zł, najczęściej dokonując zakupu w galerii handlowej. Zdecydowana większość Polaków nie wie, kiedy świętujemy Dzień Singla.

Prawie 40 proc. z nas lubi Walentynki, postrzegając je jako miłą tradycję. Neutralnym podejściem do Dnia Zakochanych wykazuje się 40 proc. z nas. Co piąty Polak uważa, że Walentynki to komercyjne i niczym niewyróżniające się święto.

Walentynki raczej w domowym zaciszu

Polacy stawiają w Walentynki na sprawdzone, romantyczne formy spędzania czasu. Większość respondentów wybierze wspólne chwile w domowym zaciszu – przy kolacji lub wieczorze filmowym (wskazuje na to 18 proc. respondentów), jak również spędzając intymne chwile we dwoje (14 proc. badanych). Co piąty Polak świętujący Walentynki chciałby uczcić ten szczególny dzień wyjściem do kina, teatru bądź na uroczystą kolację, a 6 proc. z nas – romantycznym spacerem.

- Ponad 15 proc. badanych nie chciałoby planować z okazji Dnia Zakochanych niczego szczególnego. Tylko co dziesiątemu Polakowi marzy się świętowanie Walentynek w formie wyjazdu za miasto, do SPA bądź czegoś bardziej szalonego np. lotu balonem – mówi Michał Kaleta z firmy Wyjątkowy Prezent oferującej upominki w formie przeżyć.

Za to ponad 35 proc. respondentów w ogóle nie obchodzi Walentynek.

Ile kosztuje miłość?

Ponad połowa Polaków nie wyda na walentynkowe prezenty więcej niż 100 zł, a niemal co trzeci z nas w ogóle nie planuje zakupu upominków. Prawie co czwarty Polak przeznaczy na ten cel między 100 a 200 zł, a 11 proc. polskich konsumentów planuje wydać na prezent od 200 do 500 zł. Jedynie 3 proc. badanych pokusi się o prezent dla „drugiej połówki” warty więcej niż 500 zł.

Prawie co drugi Polak dokona zakupu walentynkowych prezentów w galeriach handlowych. Na zakupy poza galeriami - w sklepach stacjonarnych bądź supermarketach - zdecyduje się w sumie prawie 40 proc. polskich konsumentów, a w dyskontach – 14 proc. badanych. Prawie co trzeci Polak planuje zakup walentynkowego upominku online – w sklepach internetowych (23 proc.) lub na aukcjach internetowych (9 proc.).

Walentynkowe prezenty – oczekiwania vs. Rzeczywistość

Niemal co trzeci z nas planuje z okazji Walentynek obdarować „drugą połówkę” perfumami lub kosmetykami. Średnio co czwarty Polak zakupi z okazji Dnia Zakochanych słodycze, a 15 proc. badanych – kwiaty. Kolejne 15 proc. respondentów stawia na zakup voucherów lub kart podarunkowych, z czego 8 proc. ma w planach nabycie vouchera na ciekawe przeżycie (np. sportowe, gastronomiczne lub zabieg kosmetyczny). Niewiele mniej, bo 13 proc. z nas, zakupi dla ukochanej/ukochanego ubrania lub bieliznę. Wśród mniej popularnych upominków można wymienić biżuterię lub zegarek (6 proc.), bilety do kina/teatru (7 proc.), książki lub gry komputerowe (6 proc.), pluszaki (4 proc.) oraz sprzęt elektroniczny i artykuły do domu (odpowiednio po 1 proc. odpowiedzi).

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • bambi 09.02.2017

    Jestem w tych 8% bo nabyłam dla mnie i faceta voucher na przeżycie czegoś fajnego konkretnie na lot w tunelu aerodynamicznym w Wielkopolsce. Myślę, że Walentynki to fajna tradycja, ale miłość oczywiście trzeba wyznawać zawsze a nie tylko od święta. A i dzień singla jest 15 lutego jak ktoś nie wie. Pozdrawiam

  • jasiek 09.02.2017

    oszczesny jak polak w walentynki, fajny tytul arta. generalnie ja tez jestem zwolennikiem spedzania czasu we dwoje plus jakis upominem.w tym roku postawilam na gwiazde w kingdom of universe ktoa opakuje wczerwony papier, a na nm napisze fluorencyjnym markerem czy wyjdziesz za mnie. zaczniemy kolacje poki jeszcze bedzie jasno a prezent bedzie lezal obok niej na stol, az w koncu sama zobaczy napis. pozniej ocztwiscie oprocz naszej wspolnej gwiazdki dostanie pierscionek. myslicie ze spodoba jej sie ta inwencja? nie jest to zbyt tandetne ani przereklamowane? swoja droga nie wiem kto kupuje artykuly do domu na walentynki. chba nigdy tego nie zrozumiem

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.