19.10.2016/13:23

PAIiIZ: Branża spożywcza chce inwestować

Wywiad z Iwoną Chojnowską-Haponik, dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIiIZ.

Jak wyglądają inwestycje w sektorze spożywczym w Polsce?

Na rynku widzimy dwie podstawowe tendencje. Pierwsza to bardzo duża aktywność polskich firm, które widząc, że jest duże zapotrzebowanie na ich towary za granicą, gwałtownie zwiększają moce produkcyjne. Przykładami tego typu inwestycji są projekty realizowane chociażby przez Mlekovitę, Mlekpol czy Indykpol, który chce nawet dwukrotnie zwiększyć swoje moce produkcyjne. Co ciekawe, fabryki tych firm są ulokowane w dość niszowych lokalizacjach, co ma dobre strony, bo wspiera się w ten sposób rozwój mniej rozwiniętych regionów, które dotychczas były trochę zapomniane przez inwestorów.

Drugą obserwowaną tendencją są tzw. reinwestycje. W tym wypadku nie chodzi o spektakularne projekty, które wiążą się ze stawianiem nowych fabryk od podstaw, ale raczej o inwestycje kroczące, które wiążą się np. z dokładaniem nowych linii produkcyjnych w istniejących zakładach. Co istotne, te inwestycje wiążą się ze wzrostem zatrudnienia. Przykładów firm, które zainwestowały ostatnio w naszym kraju, jest bardzo dużo, np. Ferrero Polska z nowym zakładem czy Mondelez International z innowacyjnym centrum B+R…

Zgadza się. Warto wymienić także firmę Nestlé Purina, która w 2015 roku uruchomiła fabrykę w Nowej Wsi Wrocławskiej i cały czas ją rozbudowuje. To pokazuje, że również zagraniczne przedsiębiorstwa bardzo ładnie się na naszym rynku rozwijają, ponieważ mają atrakcyjne warunki do inwestowania. Ponadto korzystają z dostępnych instrumentów wsparcia. Doskonałym przykładem jest centrum B+R w Bielanach Wrocławskich, które wybudował koncern Mondelez. Na tę inwestycję firma uzyskała dofinansowanie stanowiące około 11 proc. kosztów projektu, w ramach rządowego programu grantów wspierającego inwestycje o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej. Centrum docelowo zatrudni nawet 250 wykwalifikowanych pracowników: inżynierów, technologów żywności, kontrolerów jakości czy testerów. Laboratorium, wybudowane kosztem około 50 mln zł, będzie pracowało nad zwiększeniem atrakcyjności i poprawą jakości produktów, a także udoskonaleniem opakowań.

Mówi Pani, że inwestorzy zagraniczni chętnie lokują swoje zakłady w Polsce ze względu na atrakcyjne warunki. Tymczasem w naszym kraju rośnie poziom wynagrodzeń, spada bezrobocie, nie mówiąc już o stabilności prawa itd.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.