04.06.2020/08:13

Państwo kupi Żabkę lub Tesco?!

Z doniesień „Rzeczpospolitej” wynika, że rząd nie porzucił pomysłu otwarcia narodowej sieci sklepów. Co więcej, jako możliwe warianty wskazywane są: zakup polskiego oddziału Tesco lub Żabki.

Jak przypomina gazeta, Ministerstwo Aktywów Państwowych pracuje obecnie nad konsolidacją podmiotów rolno-spożywczych z krajowym kapitałem. Mają one zostać skupione wokół największego z nich – Krajowej Spółki Cukrowej.

O tym co dalej na razie nie wiadomo, jednak gazeta twierdzi, że rząd byłby zainteresowany odkupieniem polskiego oddziału Tesco lub sieci Żabka. O zakupie tej ostatniej myślał już kiedyś PKN Orlen.

Zdaniem Andrzeja Falińskiego, prezesa Forum Dialogu Gospodarczego, stworzenie takiej sieci byłoby możliwe przy odpowiedniej determinacji władz. Przyznaje jednak, że projekt może mieć destrukcyjny wpływ na rynek dystrybucji żywności. Wszystko przez to, że sztuczne obniżenie cen mogłoby uderzyć w najsłabszych uczestników tego rynku.

Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji przyznaje, iż ma nadzieję, że ewentualna nowa sieć nie będzie faworyzowana i będzie działać na zasadach rynkowych.

Więcej w „Rzeczpospolitej”.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • 2121 05.06.2020

  Jacek D.
  Po kiego wała takie komentarze . Przejęcie żabki od australijskiego funduszu inwestycyjnego jest bardzo dobrym posunięciem. Może wreszcie powstanie ogólnopolska sieć sklepów , która będzie w polskich rękach. Polski handel upada. na rynku rządzą niemiecki Lidl i portugalska ( chyba już holenderska) Biedronka. I Portugalski Eurocash , który ma u siebie tzw. polskie sklepy typu Lewiatan. PiS przecież nie będzie zawsze rządził , a jak do władzy kiedyś dojdą liberałowie to zawsze można sprowadzić z Ukrainy wybitnego specjalistę od gospodarki, dróg i zwłaszcza zegarków niejakiego Nowaka , który to roz.......

 • Mariusz W. 04.06.2020

  Fałszywa wiadomość. Gazeta Rz nie stwierdziła, że rząd byłby zainteresowany Żabką lub Tesco, tylko że te sieci są możliwe do przejęcia "na stole".

 • Rozsadny 04.06.2020

  Przecież PiS czego się tknie to spier.......li. Więc po co to....

 • Twój nick 04.06.2020

  Rząd chce kupić sieć sklepów, tworzyć nową linie lotniczą. Pokończyły się miejsca w spółkach dla rodzin to trzeba nowe tworzyć na dojenie kasy?

 • Andrzej Kuc 04.06.2020

  Skąd Wy bierzecie te plotki? Proponuję utworzyć sekcję - poprawa humoru i tam wrzucać. Shit goni shit

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.