01.12.2020/09:55

Patriotyzm zakupowy przybiera na sile

Ponad 50 proc. badanych deklaruje, że unika działań szkodliwych dla środowiska oraz stara się wybierać krajowe, a nie importowane produkty – informuje serwis rp.pl.

Pandemia spowodowała duże zmiany w świadomości ekologicznej Polaków. 59 proc. z nas wybiera częściej produkty krajowe, 57 proc. unika szkodzących środowisku – wynika z badania ARC Rynek i Opinia dla Szkoły Głównej Handlowej. 48 proc. przyznaje, że przy wyborze między dwoma produktami ostatecznie decydują kryteria ekologiczne, 44 proc. bardziej zwraca uwagę, czy opakowania są do recyklingu.

„W okresie pandemii stajemy się bardziej refleksyjni i odpowiedzialni za nasze zachowania. Wyniki badań wskazują na zmianę zachowań w kierunku społecznie odpowiedzialnych. Czy te deklaracje zapiszą się trwale w naszych postawach” – mówi prof. Anna Dąbrowska, kierownik Katedry Badań Zachowań Konsumentów SGH.

„Nie spodziewałbym się, że z dnia na dzień konsumenci będą masowo dokonywać rozsądnych zakupów z troską o planetę, ale w ciągu najbliższych lat odsetek osób realnie wprowadzających nowe zasady będzie rósł” – zaznacza z kolei Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Takie zmiany w zachowaniach to także efekt działań np. sklepów, które jeszcze przed obowiązkami z ustawy same wprowadzały wiele nowych trendów. Choćby z eliminowaniem foliowych jednorazówek na rzecz trwalszych opakowań.

„Nowością są torby jutowe, które pilotażowo wprowadziliśmy w październiku do 2,8 tys. sklepów. Analizujemy, czy klienci będą zainteresowani taką formą torby – mówi Jan Kołodyński z sieci Biedronka. – Zwiększyliśmy dostępność torby papierowej, są dostępne już we wszystkich sklepach. Zostały dobrze przyjęte, co pokazuje siedmiokrotny wzrost sprzedaży, przy czterokrotnym zwiększeniu liczby placówek” – dodaje.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także