02.08.2017/14:20

Pięć samolotów LOT-u ma barwy Ptasiego Mleczka

W ramach współpracy E.Wedel z LOT-em pięć samolotów tej linii – 4 Bombardiery Q400 i Embraer 170-100LR zostały pomalowane w barwy pianek Ptasie Mleczko. Obrandowana flota kursuje na linii krajowej i europejskiej.

Związki E.Wedel z lotnictwem sięgają roku 1936 roku, kiedy Jan Wedel zakupił samolot RWD-13, który służył do transportu słodyczy za granicę. Samolot rozwijał prędkość 210 km/h i mógł bez lądowania i poboru paliwa pokonać około 600 km. Co ciekawe, samoloty RWD były fabrycznie w kolorze czerwonym. Jednakże samolot Wedla był specjalnie pomalowany na kolor niebieski, nawiązując do barw marki. Na kadłubie widniał symbol firmy – chłopiec na zebrze, którego autorem był słynny włoski plakacista Leonetto Cappiello. To bardzo charakterystyczny element, znak rozpoznawczy – niebieski samolot z pasiastą zebrą i chłopcem w czerwonym kubraczku.
Samolot RWD-13 służył Wedlowi także do celów reklamowych. Były z niego zrzucane ulotki firmowe, które konsumenci mogli wymieniać na czekoladę. Latem z samolotu były zrzucane słodkości plażowiczom odpoczywającym nad Bałtykiem.  

W czasie wojny samolot był wykorzystywany w kampanii wrześniowej, po czym zaginął prawdopodobnie na terenie Rumunii. Jego replikę warszawiacy mogą oglądać na dziedzińcu fabryki w Warszawie między innymi podczas Nocy Muzeów.
K

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.