21.11.2020/10:21

Od 28 listopada sklepy w galeriach ponownie otwarte! Premier Morawiecki ogłosił plan odmrażania gospodarki

- Od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym - ogłosił w sobotę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Oznacza to otwarcie m.in. sklepów meblowych, odzieżowych i wszystkich innych, które aktualnie są zamknięte. Nie zanosi się natomiast na choćby częściowe poluzowanie zakazu handlu w niedziele, choć wicepremier Jarosław Gowin zasugerował, że rozmowy z partnerami społecznymi na ten temat będą jeszcze prowadzone.

- Konsultowaliśmy się też z innymi branżami, ale idziemy za radą naszych epidemiologów i pozostawiamy nadal zamknięte pozostałe placówki. To ważne, by uratować tysiące miejsc pracy, ale też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń - powiedział Morawiecki. W ten sposób uzasadnił brak odmrożenia gastronomii, która funkcjonować może wciąż jedynie w modelu na wynos lub z dostawą.

- Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy - powiedział Morawiecki.

Nowe regulacje dotyczące placówek handlowych zaczną obowiązywać w sobotę 28 listopada. Projekt rozporządzenia ma zostać opublikowany z wyprzedzeniem, które pozwoli na przeprowadzenie konsultacji z przedsiębiorcami.

W trakcie konferencji zapowiedziano szybką publikację projektów rozporządzeń. Ma to dotyczyć zarówno rozporządzenia, które wejdzie w życie 28 listopada, ale także innych projektów, przygotowywanych na wypadek powrotu kolorowych stref w całym kraju.

Okazało się także, że rząd nie zamierza liberalizować zakazu handlu w niedziele. Premier Morawiecki ogłosił, że handlowe w grudniu będą wyłącznie niedziele przypadające 13 i 20 grudnia - a to wynika z obecnego brzmienia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Jednak wicepremier Jarosław Gowin zasugerował, że być może nie jest to jeszcze kwestia przesądzona.

- Ministerstwo Pracy i Technologii stoi konsekwentnie na stanowisku, że ze względów bezpieczeństwa i gospodarczych warto rozważyć, aby przynajmniej niedziela 6 grudnia była niedzielą hadlową. Prowadziłęm na ten temat konsultacje ze związkami zawodowymi, OPZZ i FZZ popierają ten postulat, czekają nas jeszcze dalsze konsultacje. Na razie ustalenie jest takie, jakie widać - powiedział Jarosław Gowin. - Jeżeli pan premier pozwoli, dałbym sobie jeszcze trochę czasu na rozmowy z partnerami społecznymi - dodał Gowin, zwracając się do Morawieckiego. To sugeruje, że prowadzone będą jeszcze rozmowy ze związkowcami z NSZZ "Solidarność", czyli głównymi orędownikami zakazu handlu w niedziele.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele rządu, jeżeli średnia dzienna liczba zachorowań z siedmiu dni osiągnie ok. 19 tys. nowych przypadków, wprowadzone zostaną zasady strefy czerwonej. Zaznaczyli zarazem, że nastąpi to najwcześniej 28 grudnia. Cały kraj stanie się strefą żółtą, gdy siedmiodniowa średnia spadnie poniżej 9,4 tys. zakażeń, a w przypadku 3,8 tys. zakażeń powrócimy do regionalnego podziału na strefy zielone, żółte i czerwone.

W przypadku powrotu do czerwonej strefy obejmującej całą Polskę, w sklepach i galeriach handlowych ma obowiązywać limit 1 osoby na 15 mkw. Nadal będą obowiązywały godziny dla seniorów od 10 do 12, a restauracje obsługiwać będą klientów wyłącznie na wynos.

Jeśli cała Polska stanie się strefą żółtą (średnio 9,4 tys. przypadków dziennie), w sklepach i galeriach będzie mogła przebywać jedna osoba na 7 mkw. Zniesione zostaną godziny dla seniorów w sklepach. Otwarte zostaną restauracje, ale tylko w godz. od 6 do 21.

W przypadku zielonej strefy (3,8 tys. zachorowań) sklepy, galerie i gastronomia będą mogły funkcjonować bez ograniczeń.

Jeżeli jednak liczba zachorowań nie zmaleje, lecz wzrośnie, wciąż możliwa jest tzw. narodowa kwarantanna - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Zobacz też koniecznie:
Rząd opublikował projekty rozporządzeń odmrażających gospodarkę, w tym handel! Jest czas na konsultacje

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także