15.03.2018/16:00

PKP Intercity w sporze ze słynną galerią handlową, która stała się dworcem

Wprowadzanie najemców oraz klientów w błąd i naruszanie zbiorowych interesów konsumentów zarzuca spółka PKP Intercity dyrekcji Galerii Metropolia. Przewoźnik podjął już pierwsze kroki prawne, "w celu zapobieżenia praktykom", które uważa za niezgodne z prawem. Szef centrum handlowego, Andrzej Klein, w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, odpowiada na stawiane zarzuty.

O gdańskiej Galerii Metropolia, zarządzanej przez spółkę Centrum Hevelius, stało się w ostatnich dniach bardzo głośno w związku z wejściem w życie ustawy ograniczającej handel w niedziele. W obiekcie połączonym (lub, zdaniem innych, sąsiadującym) ze stacją kolejową Gdańsk Wrzesz pojawiły się kasy biletowe i poczekalnia, dzięki czemu galeria "zamieniła się" w dworzec. A handel na dworcach, jeśli odbywa się w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych (trudno odgadnąć, co to dokładnie oznacza), może odbywać się również w niedziele z ograniczeniami handlu.

Jak poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy, inspektorzy skontrolowali w minioną niedzielę 18 punktów handlowych otwartych w Galerii Metropolia. Okazało się, że w większości obsługiwane były przez właścicieli lub najbliższą rodzinę. Na witrynach części sklepów rozwieszono napisy: "Szanowni państwo, w dniu dzisiejszym obsługujemy wyłącznie podróżnych. Za utrudnienia przepraszamy". Inspektorzy nie skontrolowali aptek, sklepu spożywczego ani sklepów zajmujących się sprzedażą gazet, biletów czy papierosów, uznając, że handel w nich jest związany z bezpośrednią obsługą podróżnych.

Wiele wskazywało na to, że emocje wywoływane przez Galerię Metropolia opadną po 11 marca. Jednak do akcji wkroczyło... PKP Intercity. Przewoźnik uznał, że prowadzona w gdańskim obiekcie sprzedaż biletów na przejazd jego pociągami odbywa się "w sposób nieuprawniony". Oświadczenie w tej sprawie nadesłała redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl rzeczniczka prasowa PKP Intercity Agnieszka Serbeńska.

Jeden z zarzutów Intercity dotyczy sformułowania, jakie znalazło się w liście Andrzeja Kleina do najemców galerii wystosowanym 22 lutego, w którym szef obiektu argumentował, dlaczego galeria powinna zostać uznana za dworzec. Chodzi najprawdopodobniej o zdanie: "W wykonaniu umów zawartych z SKM oraz PKP TLK i Intercity do końca lutego 2018 roku w obiekcie uruchomione zostaną kasy z biletami SKM i dalekobieżnymi oraz punkt informacji pasażerskiej". Przypomnijmy, że całą treść listu ujawniliśmy na naszym portalu 23 lutego.

Okazuje się, że umowa między galerią a PKP Intercity jak dotąd nie została zawarta. - Powoływanie się przez dyrekcję obiektu (...) na umowę rzekomo zawartą z PKP Intercity wprowadza najemców oraz klientów sklepów w błąd - czytamy w oświadczeniu PKP Intercity. Przewoźnik w piśmie używa nawet ostrzejszych słów. Mówi o "naruszaniu zbiorowych interesów konsumentów" i o "czynie nieuczciwej konkurencji".

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Kaczyński 18.03.2018

  Czesty dworzec Galeria Metropolia jest korzystny dla konsumentów.

  PKP przestraszyło się uczciwej konkurencji, bo ich stary dworzec śmierdzi i ma brudne toalety.

 • Qba 17.03.2018

  Ustawa o transporcie zbiorowym mówi wyraźnie, że Galeria Metropolia jest dworcem.

  I stanowisko PKP IC nie ma tu jakiegokolwiek znaczenia.

 • JA 16.03.2018

  BY HANDLOWAĆ W NIEDZIELE

 • atociparada 16.03.2018

  jestem świadkiem że to dworzec, do każdej kasy stała kolejka :o)

 • Czajos 16.03.2018

  A co do dworca ma PKP Intercity? Przecież to tylko przewoźnik a nie zarządca infrastruktury i nieruchomości.

 • ja 16.03.2018

  Art. 58. § 1. KC
  Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście
  ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek,
  w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej
  wchodzą odpowiednie przepisy ustawy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.