12.03.2020/08:43

Podatek cukrowy zostanie przełożony na 2021 z powodu koronawirusa! Rząd szykuje projekt ustawy osłonowej

– Pracujemy nad ustawą osłonową. Pokażemy ją w przyszłym tygodniu. Planujemy jej wejście w życie od 1 kwietnia tego roku – powiedziała w programie „Gość Radia Zet” Jadwiga Emilewicz, Minister Rozwoju. Spowoduje to przesuniecie wprowadzenie podatku od cukru w napojach oraz JPK_VAT.

Emilewicz podkreśliła, że nowa regulacja oprze się na trzech filarach: odroczeniu spłat należności dla przedsiębiorców (PIT, CIT i VAT); poprawę płynności przedsiębiorstw; utrzymanie pracowników na rynku pracy.

Podkreśliła również, że nowa ustawa osłonowa będzie zakładała zwiększenie limitu pomocy de minimis dla przedsiębiorców z 200 tys. euro do 500 tys. euro. Zwiększone będzie również zabezpieczenie kredytu przez BGK z 60 do 80 proc.

Ponadto przedsiębiorcy będą mogli liczyć na wsparcie z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych oraz z Funduszu Pracy. Będą mogli skorzystać z niego przedsiębiorcy, którzy odnotowały spadek zysków o 15 proc. od stycznia tego roku. Pieniądze mają być przeznaczone na zobowiązana względem pracowników.

– Zaproponujemy obowiązywanie nowej ustawy do końca roku ze skutkami jej obowiązującymi na kolejne dwa lata – powiedziała Minister Rozwoju.

Emilewicz podkreśliła także, że nowa regulacja spowoduje przesunięcie wprowadzenia nowych opłat. Na 1 lipca przesunięto wejście w życie JPK_VAT, natomiast podatek od cukru w napojach zostaje odłożony na początek przyszłego roku.

– Ustawa osłonowa zacznie obowiązywać najprawdopodobniej 1 kwietnia  – podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Minister podkreśliła również, że na razie nie ma w planach zamykania sklepów i restauracji.

– W tej chwili najważniejsze było zamknięcie szkół. Chodziło o zaprzestanie przemieszczania się ok. 6 mln pracowników. To pierwszy radykalny krok. Póki co nie ma potrzeby zamykania placówek handlowych i restauracji – powiedziała w programie „Gość Radia Zet” Jadwiga Emilewicz, Minister Rozwoju.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Franko 24.04.2020

  Ciekaw tylko jestem czy będzie komu płacić ten podatek, nawet w 2021.

 • TostMalone 24.04.2020

  Pandemia osłabiła naszą gospodarkę. Pół roku nie wystarczy, bo wciąż będziemy się podnosić - nawet jeśli podatek wejdzie z opóźnieniem, to i tak nam zaszkodzi.

 • Echhhh 13.03.2020

  -Duduś- nie chcę zgadywać nawet co by było jakby tak strasznie niekompetentna konkurentka wygrała te wybory lub co by było jakby ekipa z 5 lat ( hu, du , kamieni ku + ośmiorniczki oraz szczaw i mirabelki dla spoleczenstwa) rządziła by wciąż Polską

 • Duduś 12.03.2020

  Chyba nikt nie ma wątpliwości, że jak Duda pozostanie prezydentem i jak przygaśnie epidemia (a tak będzie pewnie latem bo koronawirus tak jak grypa nie lubi wysokich temperatur, słońca i suchego powietrza) to pis podwyższy masę cen i wprowadzi masę nowych podatków.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.