12.09.2016/09:42

Podatek handlowy... krótkoterminowo zwiększy rentowność sieci handlowych?

Podatek handlowy, który wszedł w życie 1 września tego roku, nie wpłynie zasadniczo na kondycję handlu w Polsce  uważa Michał Krajczewski z Biura Maklerskiego Banku BGŻ. Jego zdaniem największe problemy z utrzymaniem dodatniego wyniku finansowego będą mieć sklepy sprzedające żywność w kanale tradycyjnym.

– Handel detaliczny, szczególnie żywnością, jest w trudnej sytuacji – zauważa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Michał Krajczewski, analityk BM Banku BGŻ – W negocjacjach z dostawcami czy miksie cenowym nowy podatek od razu może być przeniesiony na klienta. Sieci nie bardzo mogą wziąć dodatkowe koszty na siebie. W tym obszarze konkurencja dyskontów, super- czy hipermarketów jest bardzo duża, a marże znikome. Nawet jeden punkt procentowy decyduje o korzystnym lub negatywnym wyniku finansowym. W krótkim terminie paradoksalnie może to jednak zwiększyć rentowność spółek. Proces taki będzie bowiem ukierunkowany podwójnie: poprzez podniesienie cen dla klientów końcowych oraz obniżkę ze strony dostawców. Wysoka konkurencyjność jednak sprawi, że w dłuższym okresie ceny osiągną nowy poziom równowagi.

Jak wynika z ostatniego raportu Fundacji Republikańskiej, wartość transakcji na polskim rynku dystrybucji detalicznej wynosi przeszło 700 mld zł rocznie, z czego blisko jedna trzecia trafia do właścicieli sklepów spożywczych. Segment ten opanowany jest w dużej części przez tzw. kanał nowoczesny (dyskonty, hipermarkety, supermarkety) przy malejącym od lat udziale placówek niezależnych (tzw. kanał tradycyjny).

1 września wszedł w życie zapowiadany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości podatek handlowy. Nowe prawo wprowadza dwie stawki należności fiskusa uzależnione od wysokości rocznych przychodów. Jeśli zamkną się one w widełkach od 17–170 mln zł podatek wyniesie 0,8 proc. miesięcznie. Placówki handlowe osiągające wyższe przychody zapłacą 1,4 proc. Kwota wolna w skali roku została ustalona na poziomie 204 mln zł.

– W przypadku spółek odzieżowo-obuwniczych wpływ podatku od handlu detalicznego na sytuację przedsiębiorstw nie będzie duży – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Michał Krajczewski, analityk z Biura Maklerskiego banku  Banku BGŻ BNP Paribas. – Podmioty handlujące żywnością, pracujące na znacznie niższych marżach, nie mogą wziąć tej należności fiskusa całkowicie na siebie. Będą szukać rekompensat u klientów, dostawców oraz kooperantów.

Ustawa zakłada, że opodatkowany będzie jedynie przychód ze sprzedaży detalicznej na rzecz konsumentów, zwolnione z nowego podatku będą więc m.in. hurtownie. W przepisach nie przewidziano także, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, opodatkowania sklepów internetowych. Resort finansów zakłada, że z tytułu nowego podatku w 2017 roku do budżetu wpłynie 1,6 mld zł. Zdaniem większości ekspertów są to zbyt optymistyczne szacunki.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.