14.09.2016/10:40

Podatek handlowy może słono kosztować budżet państwa i małe firmy

Sieci handlowe chcą skarżyć ustawę o podatku o sprzedaży detalicznej do Komisji Europejskiej, zaś szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega, że przegrana rządu może dużo kosztować budżet państwa oraz małe firmy.

Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zasygnalizował w rozmowie z „Pulsem Biznesu”, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Komisja Europejska  uzna podatek od sprzedaży detalicznej za niedozwoloną pomoc publiczną, czego efektem może być to, że będą musieli zapłacić go wszyscy podatnicy.

Obecnie UOKiK przesłał do Brukseli wyjaśnienia rządu dotyczące podatku od handlu. Jak pisze „PB” w dokumencie rząd tłumaczy, że „szczeblowa progresja podatkowa nie powoduje zróżnicowania między podatnikami, a decyzja w zakresie jej wprowadzenia lub nie, w odniesieniu do dochodu lub przychodu, mieści się w granicach uprawnionej autonomii fiskalnej państwa członkowskiego.” Według przedstawicieli rządu oznacza, to że nie stanowi on pomocy państwa.

Jednak według wielu ekspertów, a także szefa UOKiK – cytowanego przez „PB” fragment uzasadnienia projektu ustawy, w którym jest mowa o zwiększaniu konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw w stosunku do dużych firm z branży handlowej, może sugerować, że konstrukcja podatku może wiązać się z uzyskaniem przez MSP pomocy publicznej.

To oznacza duże prawdopodobieństwo, że podatek od handlu zostanie uznany za niezgodny z prawem wspólnotowym. Jeśli Bruksela uzna, że podatek od sprzedaży detalicznej łamie prawo unijne może nakazać jego zawieszenie do czasu rozstrzygnięcia postępowania.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.