01.09.2016/00:01

Podatek handlowy wchodzi dziś w życie. Na jak długo?

Dziś oficjalnie wchodzi w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Nową w polskim systemie prawnym daninę płacić będzie musiało co miesiąc ok. 200 podmiotów - nie tylko firmy prowadzące sieci sklepów spożywczych, ale również elektromarkety, sieci odzieżowe, a nawet sprzedawcy paliw. Niewykluczone jednak, że od odprowadzania podatku wkrótce uwolni ich Bruksela.

Przypomnijmy, Unia Europejska w ubiegłym roku szybko zainteresowała się podobnym prawem wprowadzonym na Węgrzech. W wyniku działań podjętych przez Komisję Europejską, węgierski parlament został zmuszony najpierw do zawieszenia, a następnie do całkowitego wycofania się z pomysłu rządu Viktora Orbana. Zniesienie progresywnego podatku (oficjalnie służącego do finansowania działalności inspekcji ds. bezpieczeństwa żywności) nie przerwało jednak dochodzenia KE w tej sprawie. Trwało ono aż do lipca 2016 r. i nie zakończyło się po myśli Węgier. Komisja uznała, że węgierskie przepisy łamały prawo unijne, gdyż stanowiły niedozwoloną pomoc publiczną.

Co powie Bruksela?

Najprawdopodobniej świadkami podobnej batalii będziemy także w przypadku polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Komisja Europejska interesuje się daniną wymyśloną przez PiS od samego początku. Już od lutego, czyli tuż po opublikowaniu pierwszego projektu ustawy autorstwa Ministerstwa Finansów, KE rozpoczęła korespondencję na temat planowanej regulacji z polskim Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Portal wiadomoscihandlowe.pl jako pierwszy ujawnił szczegóły tej korespondencji.

Od tamtej pory aż do uchwalenia ustawy w lipcu konstrukcja podatku handlowego przeszła olbrzymie zmiany. Wiceminister finansów Wiesław Janczyk w toku procesu legislacyjnego niemal na każdym kroku podkreślał, że nowa danina jest zgodna z prawem unijnym. Jednak dopóki nie potwierdzi tego sama UE, nie można być tego pewnym. Komisja Europejska w dalszym ciągu może zakwestionować m.in. progresywną konstrukcję podatku, wysoką kwotę wolną od podatku; może podnieść argument, że ustawa stanowi niedozwoloną pomoc publiczną lub że łamie dyrektywę VAT.

Przeciwko polskiemu podatkowi handlowemu lobbuje w Unii Europejskiej organizacja EuroCommerce, czyli federacja 31 największych organizacji zrzeszających międzynarodowych detalistów (w jej skład wchodzi m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji). EuroCommerce miało udział w sukcesie, jakim dla tej organizacji było wycofanie się z progresywnego podatku przez Węgry i liczy na to, że działania podjęte w kwestii daniny wprowadzonej w Polsce zakończą się w podobny sposób.

Skargi wciąż nie ma

Z naszych ustaleń wynika, że EuroCommerce jak dotąd nie podjęło jeszcze żadnych oficjalnych działań ws. polskiej daniny. Organizacja w dalszym ciągu analizuje, jaka droga będzie dla niej najkorzystniejsza. Najbardziej prawdopodobne wydaje się wniesienie skargi do unijnej Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji, kierowanej przez komisarz Margrethe Vestager.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Halina 05.09.2016

    Ludzie nie dajcie się oszukać komuchom z PISu. To nie sieci przerzucą podatek na swoich Klientów. Podatek handlowy to podatek , który PIS nałożył na wszystkich Polaków aby mieć na kiełbasę wyborczą. Może lepiej PIS niech poszuka pieniędzy u siebie - wymienił szefów firm na swoich niekompetentnych aparatczyków i dał im podwyżki do 100%, Macierewicz płaci miliony za kłamstwa smoleńskie i dekoruje wysokim medalem człowieka, który brał udział w jego matactwach. W PISie jest masa oszczędności - niech zaczną od siebie zamiast łupić innych Polaków.

  • Av3ry 01.09.2016

    Oby jak najkrócej. Nie mam zamiaru płacić więcej w sklepie, a przeciez każdy głupi wie, że ten podatek zostanie przerzucony. Nawet ministerstwo finansów na tweeterze przyznało (chyba nieumyślnie), że duże sieci przerzucą ten podatek na swoich klientów...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.