16.02.2018/14:00

Podatek od galerii handlowych. Stracą tylko ci, którzy unikają płacenia danin, a reszta zyska?

- Podatek od nieruchomości handlowych nie jest dla nas żadnym utrudnieniem, bo nie stosujemy agresywnej optymalizacji podatkowej - mówi w rozmowie z wiadomoscihandlowe.pl Jacek Wesołowski, członek zarządu Trei Real Estate w Polsce. Na daninie stracą ci, którzy do tej pory unikali płacenia podatków dochodowych.

Jak tłumaczy Jacek Wesołowski, w przypadku firmy Trei Real Estate inwestującej w parki handlowe Vendo, konieczność płacenia podatku od nieruchomości komercyjnych nie jest problemem. - Wszystko płacimy w Polsce. Powiem, że nam to wręcz poprawi sytuację, bo ci, którzy unikali płacenia, teraz będą musieli robić dokładnie to samo, co my - dodaje Wesołowski.

Według przedstawiciela firmy Trei Real Estate branża nieruchomości handlowych nie powinna w znaczny sposób odczuć nowej daniny. Podatek od nieruchomości uderzy tylko w tych, którzy do tej pory unikali płacenia podatków dochodowych.

- Pamiętajmy jednak, że podatki zawsze były płacone – pytanie tylko, w którym kraju? Teraz więcej pieniędzy zostanie w Polsce - dodaje Wesołowski.

Jak zaznacza, znacznie większym problemem dla branży są inne przepisy, jak np. zakaz handlu w niedziele czy ubiegłoroczne ograniczenie obrotu gruntami rolnymi. - Poza tym branża musi dostosowywać się do głębszych zmian w strukturze handlu - mówi Jacek Wesołowski.

Chodzi tu m.in. o wyczerpanie potencjału na rynku śródmiejskich centrów handlowych, a także rosnącego znaczenia małych miast. Poza tym problemem dla branży są wysokie koszty zarówno budowy, jak i bieżącego funkcjonowania centrów handlowych.

Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. - Przykładowo, kwestia zakazu handlu w niedziele będzie niwelowana przez rozwój handlu w internecie. To dotyczy dużych, śródmiejskich galerii, bo duzi najemcy stosują tam tzw. czynsze od obrotów. Wśród deweloperów toczy się dyskusja, jak zachęcić najemców do rozliczania się z obiektem w zależności od wynajmowanej powierzchni, a nie od obrotów, dlatego że rośnie im sprzedaż przez internet, spada w sklepach stacjonarnych, ale ta pierwsza jest możliwa m.in. dzięki obecności w galeriach - podsumowuje Wesołowski.

Czy niebawem w każdej gminie wyrośnie park handlowy, a jeśli tak toczy będzie to inwestycja Trei Real Estate? Cały wywiad z Jackiem Wesołowskim już niebawem na łamach portalu wiadomoscihandlowe.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.