04.01.2021/11:25

Podatek od sprzedaży detalicznej w praktyce. Zobacz dane od Ministerstwa Finansów [TYLKO U NAS]

Pomimo braku wyroku Trybunału Sprawiedliwości, w Polsce od 1 stycznia obowiązuje podatek od sprzedaży detalicznej. Mało kto pamięta, że danina teoretycznie funkcjonowała już w Polsce - krótko - pod koniec 2016 r. Choć nikt jej wówczas nie zapłacił, to jednak firmy musiały złożyć deklaracje podatkowe, z których dowiedzieliśmy się sporo.

Przypomnijmy, że ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września 2016 r. i to właśnie wrzesień tamtego roku miał być pierwszym miesiącem naliczania podatku. Jednak nim przyszedł termin zapłaty za pierwszy miesiąc (25. dzień kolejnego miesiąca), Komisja Europejska nakazała Polsce zawieszenie daniny (19 września). Zanim żądanie to zostało spełnione przez polski parlament w drodze nowelizacji ustawy (nowelizacja odsuwająca w czasie podatek weszła w życie w życie dopiero 22 grudnia 2016 r.), minister rozwoju i finansów wydał 18 października 2016 r. rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku, odnoszące się do przychodów osiągniętych przez firmy od 1 września do 31 grudnia 2016 r.

Taki rozwój wypadków sprawił, że firmy, choć nie zapłaciły ani złotego podatku, musiały złożyć do 25 października 2016 r. deklaracje za wrzesień. Portal wiadomoscihandlowe.pl w trybie dostępu do informacji publicznej pozyskał od Ministerstwa Finansów informacje o szczegółach tych deklaracji. Były to dane na tyle istotne, że Komisja Europejska powołała się na nie w finalnej decyzji w sprawie polskiego podatku handlowego, wydanej znacznie później, w czerwcu 2017 r.

Dziś, gdy podatek handlowy "ponownie" wszedł w życie, warto przypomnieć tamte dane. Co prawda rynek w Polsce mocno się od tamtej pory zmienił - postępowała jego konsolidacja, giganci zwiększyli przychody o kilkadziesiąt procent, kilka firm upadło, inne wycofały się z Polski - jednak nawet biorąc na to poprawkę uważamy, że warto pokazać, jak podatek funkcjonował w praktyce przez krótki okres, w którym niby obowiązywał, a jednak nie obowiązywał.

Czego dowiedzieliśmy się zatem z deklaracji za wrzesień 2016 r.?
- Do 25 października 2016 r. włącznie (taki był termin na złożenie deklaracji za wrzesień 2016 r.) do urzędów skarbowych wpłynęło 98 deklaracji na podatek od sprzedaży detalicznej. Po terminie wpłynęło jeszcze 11 deklaracji, w tym dwie korekty
- 18 podatników wykazało przychody podlegające opodatkowaniu stawką w wysokości 1,4 proc.
- 79 podatników wykazało przychody opodatkowane wyłącznie stawką w wysokości 0,8 proc.
- co ciekawe, 12 deklaracji PSD-1 zostało złożonych przez podmioty, których miesięczne przychody ze sprzedaży detalicznej nie przekroczyły kwoty 17 mln zł (mowa zatem o podmiotach, które nie tylko były zwolnione z podatku, ale również - zgodnie z ustawą - nie musiały składać deklaracji podatkowej)
- Suma zadeklarowanego przez wszystkich podatników podatku należnego wyniosła 114 mln zł
- Suma 10 najwyższych kwot podatku należnego zadeklarowanych przez podatników wyniosła 78,9 mln zł
- Suma zadeklarowanego przez wszystkich podatników przychodu wyniosła 15,869 mld zł, w tym:
* 15,843 mld zł przychodu ustalonego na podstawie wielkości obrotu zaewidencjonowanego przy pomocy kasy rejestrującej
* 26 mln zł przychodu ustalonego na podstawie wielkości obrotu niezaewidencjonowanego przy pomocy kasy rejestrującej
- Suma zadeklarowanej przez wszystkich podatników podstawy opodatkowania wyniosła 13,9542 mld zł
- Najwięcej deklaracji PSD-1 złożono w Pierwszym Mazowieckim Urzędzie Skarbowym w Warszawie (18)
- Nikt nie zapłacił podatku przed wejściem w życie rozporządzenia o zaniechaniu poboru daniny

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • tudd 04.01.2021

    w praktyce będzie tak (to efekt idiotycznie skonstruowanych przepisów) , że niektóre polskie sieci supermarketów będą płacić podatek a niektóre zachodnie sieci hipermarketów nie będą

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także