12.10.2016/16:08

Praska Giełda Spożywcza zapowiada inwestycje

- Obecnie trwają prace nad projektem wybudowania na terenie naszej giełdy nowoczesnych magazynów. Planujemy wybudować około 20 tys. metrów kw. nowoczesnego magazynu o wysokości 12 metrów. W części tego magazynu znajdą się chłodnie, będzie też miejsce na kompletację towaru – mówi Zenon Daniłowski, prezes Praskiej Giełdy Spożywczej.

Czy często słyszy Pan, że rynki hurtowe nie mają przyszłości?

A dlaczego?

Bo małe sklepy upadają, a króluje handel sieciowy, szczególnie dyskonty…

Mógłbym tu powiedzieć: pogłoski o śmierci małego handlu i hurtu są przesadzone. A tak na poważnie: uważam, że rozwój sieci handlowych będzie miał swoje granice. Tak jak rozwój hipermarketów, które 15 lat temu królowały w naszym kraju. Dzisiaj to już przeszłość. Podobnie może być w przypadku produktów typu private label i sklepów, które je oferują. W dłuższej perspektywie nie widzę z ich strony dużego zagrożenia dla drobnych czy średnich producentów, a także dla drobnego handlu i gastronomii. W naturze człowieka jest poszukiwanie nowości, czegoś, co odbiega nieco od standardu. Ta ciekawość będzie nas prowadziła w inne miejsca niż sklepy wystawiające wystandaryzowane produkty. W Polsce prowadzenie małego sklepu na razie jest jeszcze na tyle zyskowne, że jest to sposób na życie dla wielu rodzin.

Zatem rynki hurtowe, takie jak PGS, wciąż mają swoją rację bytu?

W mojej ocenie rynki hurtowe mają perspektywy rozwoju. Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, na granicy miasta, gdzie kończy się ruch samochodów ciężarowych, musi istnieć swego rodzaju platforma, cross dock do przeładunku na mniejsze samochody, które będą dowoziły produkt bezpośrednio do sklepów, albo będą znajdowały się powierzchnie sprzedażowe typu cash and carry, gdzie różne podmioty będą mogły nabyć produkty FMCG. Z tego punktu widzenia rynki hurtowe są optymalnie zlokalizowane właśnie na obrzeżach dużych miast. Powinny więc rozwijać się jako centra kompletacji dostaw dla punktów sprzedaży detalicznej oraz HoReCa.

Z drugiej strony, na terenie naszej giełdy jest takie bogactwo oferty, której nie ma w żadnym innym miejscu. 2-3 tys. SKU, które proponują dyskonty, to za mało, by klient dobrze się czuł jeśli chodzi o wybór produktów. Praska Giełda Spożywcza oferuje ponad 100 tys. SKU, a nasi operatorzy nieustannie poszukują nowości i ciekawostek.

Po trzecie rozwój rynku idzie w kierunku produktów świeżych, naturalnych, convenience, prozdrowotnych. Na giełdzie łatwiej jest pokazać takie produkty niż za pośrednictwem dużej sieci dyskontowej, bo koszty pokazania takich produktów są tam dużo wyższe. Te czynniki w moim odczuciu gwarantują rozwój giełdy na wiele lat, bo wpisują się w ogólny trend rozwoju rynku. Praska Giełda Spożywcza skraca łańcuch dystrybucji.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Karol 13.10.2016

    Doskonałe spojrzenie na rolę rynków hurtowych - czyli komplementacji dostaw: "Powinny więc rozwijać się jako centra kompletacji dostaw dla punktów sprzedaży detalicznej oraz HoReCa." Należy pamiętać że jeśli chodzi o zamówienia przyszłość jest w e-commerce jako kanale dotarcia do klientów hurtowych i zapewnienia im najlepszej obsługi. Przy obecnym rozwoju platform e-commercowych i własnych rozwiązań e-commercowych kupujący praktycznie nie ma potrzeby pojawiać się fizycznie na giełdzie hurtowej.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.