12.10.2020/15:30

POHiD będzie wnioskować o skrócenie godzin dla seniorów lub wyłączenie z nich soboty

Będziemy apelować do rządu, aby skrócić godziny dla seniorów lub wyłączyć sobotę – zapowiedziała Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji podczas Retail & FMCG Congress Poland & CEE, kongresu organizowanego przez właściciela portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Dobra zmiana w handlu i co dalej - to temat debaty podczas, w której oprócz szefowej POHiD udział wzięli Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych, i Paweł Tracz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Małych Przedsiębiorców i Franczyzobiorców.

Goście Pawła Jachowskiego, z-cy redaktora naczelnego portalu wiadomoscihandlowe.pl, rozmawiali o spodziewanym, dodatkowym opodatkowaniu branży handlowej, wpływu pandemii na rynek oraz planowanych zmianach we franczyzie.

Renata Juszkiewicz odniosła się również do innych zmian legislacyjnych:  - Mamy duże obostrzenia, z każdej strony rząd dokłada podatki, to wszystko odbija się na biznesie. Klienci przyzwyczaili się do niskich cen, musimy temu sprostać – skomentowała prezes POHiD i dodała, że program 500+ miał wpływ na konsumpcję, ale polski rynek jest mocno konkurencyjny, co wpływa na marże.

Paweł Tracz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Małych Przedsiębiorców i Franczyzobiorców uważa, że sytuacja dla sprzedawców nie jest korzystna. Proces dostosowania się do konsekwencji zakazu handlu jest dosyć kosztowny dla małego przedsiębiorcy (pomimo możliwości handlowania w niedziele).

- W przypadku piątków i sobót tracimy dużą liczbę klientów z powodu licznych promocji w dyskontach. W niedziele nie ma też klientów, ponieważ zmienili oni swoje przyzwyczajenia zakupowe – mówił Paweł Tracz.

Maciej Ptaszyński, wiceprezes PIH podkreślił, że sprawa jest złożona. Zostały wprowadzone zmiany, które mają wpływ na konsumentów i handel, część z nich ma większy wpływ niż 500+.

- Oczekujemy wprowadzenia podatku handlowego, który ma wyrównać szanse mniejszym formatom. Przez ostatnie lata udział w rynku dyskontów wzrósł o 10 proc. Proporcjonalnie do tego wzrostu, skurczył się udział mniejszych powierzchni. W ciągu roku zamknęło się 1200 małych sklepów spożywczych, a przybyło 180 dyskontów – powiedział Maciej Ptaszyński. Dodał jednocześnie, ze niedziela stała się dla małych sklepów szansą na odrobienie strat. Klienci przyzwyczaili się do czynnych mniejszych sklepów w niedziele. - Nie dostrzegamy celu zmiany regulacji. W naszej ocenie sytuacja z niedzielami handlowymi nie wymaga zmian – uważa Maciej Ptaszyński.

Branża handlowa obawia się natomiast lockdownu (również w wersji soft) i przygotowuje się na ewentualne zmiany.

- Z naszej strony jesteśmy zabezpieczeni pod względem bezpieczeństwa. Martwimy się oczywiście. Zamykanie pomiędzy 10 a 12 to tak naprawdę zamknięcie całego przedpołudnia. Będziemy apelować do rządu aby skrócić godziny dla seniorów lub wyłączyć z nich sobotę – podkreśla Renata Juszkiewicz.

Paweł Tracz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Małych Przedsiębiorców i Franczyzobiorców zaznacza, że skupiłby się na bezpieczeństwie pracowników, bo wiele łatwiej jest utrzymać reżim sanitarny w małym sklepie.

Czytaj także: Radosław Knap, dyr. generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych: To właściwy czas, by rząd porozmawiał z branżą o możliwych scenariuszach

Partnerzy Retail & FMCG Congress Poland & CEE (wiadomoscihandlowe.pl)

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.