29.11.2019/19:25

Polacy stają się coraz bardziej ekologiczni podczas zakupów

Czy Polacy w swoim codziennym życiu podejmują realne działania na rzecz środowiska? Czy troska o planetę przejawia się w ich decyzjach zakupowych? Prezentujemy wyniki badania, w którym wzięli udział użytkownicy aplikacji Moja Gazetka.

Badanie miało na celu ustalenie, jak troska o środowisko wpływa na codzienne decyzje zakupowe Polaków.

Co prawda 61,3 proc. respondentów przyznało, że świadomie stara się wybierać produkty, które nie są zapakowane w plastik, jednak tylko 26,5 proc. zdarza się zrezygnować z zakupu z powodu nieekologicznego opakowania.

O ile respondenci nie są skłonni do rezygnacji z produktów, które postanowili kupić, o tyle chętnie dopłacają do opakowań przyjaznych środowisku – 42,9 proc. deklaruje, że jest w stanie zapłacić więcej, jeśli produkt zapakowany jest ekologicznie.

W wynikach ankiety widać, że zdecydowana większość Polaków przyzwyczaiła się do wielorazowych toreb i uczyniła z nich niezbędny element codziennych wyjść do sklepu — korzysta z nich aż 96,3 proc. respondentów. Mniej popularne są własne, wielorazowe opakowania na produkty sypkie, warzywa czy owoce — używa ich jedynie 39,6 proc.

Respondenci ankiety okazali się wrażliwi na kwestie związane z recyklingiem oraz powtórnym wykorzystywaniem opakowań. 81,6 proc. z nich zwróciło uwagę na małą dostępność opakowań zwrotnych i uznało je za przeszkadzające. Aż 98,2 proc. uznało także, że automaty do zwrotu butelek z kaucją powinny być powszechniej dostępne.

Również papierowe gazetki reklamowe okazały się polem, na którym — zdaniem ankietowanych — jest wiele do poprawy. 91,1 proc. z nich uważa, że powinny być drukowane w mniejszych nakładach, a 95,9 proc., że powinny być drukowane wyłącznie na papierze pochodzącym z recyklingu.

49 proc. ankietowanych wybiera żywność ekologiczną, jeśli jest ona dostępna w sklepie, w którym akurat robią zakupy. 52,1 proc. z nich owoce, warzywa i jajka częściej kupuje na bazarze lub w warzywniaku niż w supermarkecie. 

26,4 proc. zdarza się robić zakupy w sklepach wyłącznie ze zdrową żywnością, a 7,4 proc. robi w nich zakupy częściej niż w supermarketach.

W ankiecie wzięło udział 2563 osób, z czego 19,5 proc. to mężczyźni, a 80,5 proc. to kobiety. 83,9 proc. respondentów to osoby w wieku 18-44 lat.

Pochodzą z miejscowości i miast o różnej wielkości, jednak wyniki w tej kategorii rozkładają się dość proporcjonalnie — od 14 proc. do 26,7 proc.

Najliczniejszą grupą, która używa własnych, wielorazowych opakowań na produkty na wagę, okazali się respondenci w wieku 65+ — robi tak aż 59,3 proc. z nich. Najrzadziej własnych opakowań używają natomiast osoby w przedziale wiekowym 25-34 — tylko 35,8 proc. tej grupy wiekowej.

63,6 proc. kobiet i 49,9 proc. mężczyzn stara się wybierać produkty, które nie są zapakowane w plastik.

Mieszkańcy miejscowości poniżej 10 tys. mieszkańców kupują warzywa, owoce i jajka na bazarach i w warzywniakach najczęściej (60,6 proc.), natomiast mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców — najrzadziej (40,7 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.