19.12.2019/20:03

Polacy uważają, że podatek od cukru to zły pomysł. Mają dość podwyżek cen żywności

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiej Federacji Producentów Żywności nawet 73 proc. osób nie chce podatku od cukru. Badani boją się kolejnej podwyżki cen żywności.

72,9 proc. badanych jest przeciwko podatkowi cukrowemu, ale także innym nowym podatkom mogącym wpłynąć na wzrost cen żywności. Co gorsza, aż 77 proc. osób zadeklarowało, że w przypadku podwyższenia cen żywności będą szukała tańszych zamienników, nawet jeśli ich jakość będzie gorsza.

Ponad 70 proc. badanych wskazuje, że wzrost cen żywności w ciągu ostatnich 12 miesięcy miał negatywny wpływ na ich budżet domowy. Częściej takiej odpowiedzi udzielały kobiety (75,9 proc.), bo to one częściej kupują żywność i decydują o domowych budżetach.

O wzroście cen produktów spożywczych częściej mówiły osoby o mniejszych dochodach i o niższym poziomie wykształcenia oraz ludzie z gospodarstw jedno- i dwuosobowych.

Dlatego Polacy nie chcą dalszych wzrostów cen żywności. Takich odpowiedzi udzielali zarówno mieszkańcy wsi, jak i dużych miast. W ciągu ostatnich miesięcy ceny żywności były niemiłą niespodzianką dla większości gospodarstw domowych. Susza, ASF, wyższe ceny produkcji i dystrybucji spowodowały, że wzrosły ceny wielu podstawowych produktów, np. wieprzowiny, wędlin, warzyw, krajowych owoców.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Piotrek 20.12.2019

    A mi to wisi. Biegam, chodzę na siłownie, nie głosuję na PiS, nie jem cukru dodanego i innych śmieci. Zamiast 8 godzin pracuję 7, bo nie potrzebuję kasy na ciasteczko przepite czarnym syfem. Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.