13.07.2020/11:12

Polacy za obowiązkowymi kaucjami na butelki i puszki?

Z badania UCE Research, wynika że prawie 60 proc. dorosłych Polaków chciałoby wprowadzenia obowiązkowej kaucji na butelki, a powyżej 40 proc. osób – na puszki. Ministerstwo Klimatu informuje, że trwają prace nad regulacjami w tym zakresie. 

Zdaniem ekspertów wyniki badań pokazują, że świadomość Polaków w zakresie odpowiedzialnego dbania o środowisko rośnie, tym czego obecnie potrzebujemy są – oprócz dalszej edukacji w tym zakresie – jest dobry system kaucyjny.  – W Europie Zachodniej systemy kaucyjne dedykowane są wybranym opakowaniom (kaucje na butelki obowiązują m.in. w Belgii, Chorwacji i Niemczech, a także w państwach skandynawskich; natomiast kwestia puszek została uregulowana w Szwecji, Norwegii i Niemczech – red.). Dlatego oceany są pełne tworzyw sztucznych. Nie powinniśmy naśladować cudzych błędów. Należy opracować własny system standaryzacji opakowań, połączony z dopuszczeniem do obrotu niestandardowych butelek, puszek i innych tego typu materiałów w zamian za pokrycie wszelkich kosztów ich pełnego unieszkodliwienia. Dzięki temu opakowania będą szerzej ponownie wykorzystywane w przemyśle oraz w gospodarstwach domowych – stwierdza dr inż. Jacek Pietrzyk, ekspert Business Centre Club ds. gospodarki odpadami. 

Jak informuje Ministerstwo Klimatu, opracowywany obecnie, jako część zmian w zakresie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, system kaucyjny dotyczyć będzie dowolnych rodzajów opakowań, w tym butelek czy puszek. Zakłada się, że wytwórcy będą mieli swobodę w kształtowaniu go z uwzględnieniem pewnych warunków brzegowych, które zostaną określone w ustawie. Wśród nich będzie powszechność, brak obowiązku posiadania paragonu przy zwrocie i minimalna wysokość kaucji. 

Badanie na temat kaucji zostało wykonane przez UCE Research na zlecenie firmy Hiper-Com Poland i aplikacji DING.pl. w dniach od 2 do 4 lipca br. na reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych Polaków.
 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • handlowiec 14.07.2020

    Czyli rozbudowa sklepów o kolejne powierzchnie magazynowe???

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.