08.02.2019/14:15

Polska na dole Indeksu Elastyczności Zatrudnienia 2019

Polska zajmuje dopiero 30. miejsce na 41 krajów UE i OECD w Indeksie Elastyczności Zatrudnienia 2019, mierzącym elastyczność umów o pracę regulowanych kodeksem pracy. 

To identyczny wynik jak przed rokiem. Jak twierdzą ekonomiści Forum Obywatelskiego Rozwoju, zeszłoroczne prace Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy okazały się fasadowe i koniecznej reformy kodeksu pracy w dalszym ciągu brakuje. Polsce obecnie dwukrotnie bliżej do najgorszej w rankingu Francji niż do najlepszej Danii.

Polska ma 4. najniższy udział zatrudnionych na czas niekoreślony w populacji w UE. Sztywność regulacji pracy wypycha osoby mniej wykwalifikowane lub w regionach o niskim poziomie płac na umowy zlecenia (nie obowiązuje kodeks pracy), umowy o dzieło i samozatrudnienie (nie obowiązuje kodeks pracy ani płaca minimalna) czy do szarej strefy. To nakłada się na inne problemy: źle skonstruowany system pomocy społecznej (np. dezaktywacyjna rola programu Rodzina 500+), niski wiek emerytalny (najniższy wiek emerytalny kobiet w UE) i mały sektor przedsiębiorstw (duży udział zatrudnienia w mikrofirmach i rolnictwie) 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • AnnaR 09.02.2019

    " Sztywność regulacji pracy wypycha osoby mniej wykwalifikowane lub w regionach o niskim poziomie płac na umowy zlecenia (nie obowiązuje kodeks pracy)" jestem doktorem językoznawstwa w Poznaniu. Ani słabo wykwalifikowana, ani w regionie o niskim poziomie płac. Jednak zarówno uczelnia, jak i prywatna szkoła językowa od 2007 roku trzymają mnie na umowie-zleceniu. Pracowałam też krótko dla firmy Berlitz - tam musiałam założyć własną działalność gospodarczą, która w okresie wakacyjnym przynosiła straty.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.