29.10.2018/09:40

Polska wschodnia to obszar o dużym potencjale magazynowym

Rozmowa z Rafałem Strzałkowskim, dyrektorem operacyjnym Quick Service Logistics Polska.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił dynamiczny rozwój rynku magazynowego. Jakie czynniki przede wszystkim wpływają na wybór lokalizacji powstających magazynów i parków logistycznych?

Na decyzję o lokalizacji obiektu magazynowego wpływa kilka czynników, ale głównie są to: obszar działania firmy, dostępne grunty położone w obszarze działania, infrastruktura, czyli drogi szybkiego ruchu, połączenia kolejowe, dostępności mediów, inne uwarunkowania wynikające z profilu działalności firmy. Biorąc pod uwagę wspomniane elementy, do tej pory magazyny powstawały przede wszystkim blisko dużych miast lub na styku głównych szlaków komunikacyjnych.

Jakie modele współpracy są najatrakcyjniejsze dla potencjalnych najemców?

Poza dogodną lokalizacją zmieniają się również priorytety najemców, jeżeli chodzi o wynajem powierzchni magazynowych. BTS (built to suit) to aktualnie najbardziej poszukiwany model współpracy z najemcami przy założeniu długoterminowej współpracy. Inaczej jest w przypadku współpracy krótkoterminowej, gdzie najatrakcyjniejsze są powierzchnie uniwersalne (suche z możliwością chłodzenie), o wielkości 500-600 m2. Deweloperzy zaczynają oferować coraz więcej takich magazynów, co jest widoczne np. w okolicach Poznania. Dla najemców są też istotne potencjalne oszczędności kosztów. Dla przykładu, w magazynach QSL wykorzystywane są technologie ograniczające koszty energii. Ponadto firma korzysta również z nowoczesnych technologii, m.in. skanery pozwalające na szybkie przyjęcie towarów do magazynów, system kontroli temperatur PIMM, system lokalizacyjny GPS, tablety, dzięki którym korzystamy z elektronicznych dowodów dostaw.

W wyborze lokalizacji magazynowych coraz większą rolę odgrywa czynnik demograficzny.

Czynnik demograficzny coraz mocniej wpływa przede wszystkim na gospodarkę, w związku zauważamy narastający trend budowy obiektów przemysłowych (szczególnie w dziedzinach o zwiększonym zapotrzebowaniu na siłę roboczą) w pobliżu mniejszych ośrodków miejskich, ale nadal w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych. Celem jest przede wszystkim pozyskanie pracowników z mniej uprzemysłowionych rejonów kraju.

Które regiony Polski, w ocenie ekspertów QSL, będą się rozwijały najszybciej w perspektywie najbliższych lat, a które należy uznać za nasycone?

Duży potencjał widzimy we wschodnim rejonie Polski, ale jego rozwój będzie uzależniony przede wszystkim od rozwoju infrastruktury drogowej. Pozostałe obszary kraju rozwijają się równomiernie, oczywiście przy zachowaniu proporcji do potencjału rynku i tu nie wątpliwie dalszy rozwój nie będzie aż tak dynamiczny.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.