03.09.2019/12:01

Polski startup chce rozwiązać problem plastikowych odpadów. Po prostu sprząta po swoich produktach

„Rzeczpospolita” opisuje nowy, polski, ekologiczny pomysł na biznes – Aqua Polonia. Spółka z Sierpca dostarcza butelki z wodą zamówioną online, a następnie odbiera od klientów puste opakowania. Chce stać się firmą obiegu zamkniętego, a inspirację czerpie z lasu.

W rozmowie z dziennikiem Jarosław Górecki, założyciel startupu mówi wprost: – Jesteśmy pierwszą na świecie firmą, która sama zbiera wszystkie swoje butelki. Ideą naszego produktu jest 100-proc. recykling.

Jak podaje „Rzeczpospolita”, rocznie na polski rynek wprowadzane jest ok. 220 tys. ton butelek PET. Z tego do ponownego przetworzenia odzyskuje się około 80 tys. ton. Do 2029 roku Unia chce, aby 90 proc. opakowań było przetwarzanych.

Jak narodził się pomysł na ekologiczny biznes? – W lesie zauważyliśmy pełno porozrzucanych butelek PET. Zacząłem się zastanawiać, co można z tym zrobić i jak skierować butelki tam, gdzie ich miejsce, a więc do recyklingu. I tak powstał pomysł, by firma, która sama produkuje wodę, miała pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z jej butelkami – wspomina w rozmowie z dziennikiem Górecki.

Wodę można zamawiać w modelu subskrypcyjnym, np. co dwa tygodnie, co miesiąc, lub co tydzień. Firma współpracuje z kurierami DHL, którzy przywożąc nową wodę, odbierają od razu stare butelki. W przyszłości firma chce się także zająć recyklingiem butelek, tak aby całościowo odpowiadać za ich produkcję i przetwarzanie.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Recycler 08.09.2019

    A co z emisją spalin? Jak narazie DHL nie jeździ na wodór. 99 zł za 36 buteleczek 0.5 litra to też nie jest tanio. Chyba kaucja w sklepie była by lepszym rozwiązaniem.

  • Marta5 04.09.2019

    Super pomysł, właśnie zamówiłam karton na spróbowanie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.