23.08.2016/00:14

Polskie firmy wyślą więcej żywności do Kazachstanu?

Dziś rozpoczęła się dwudniowa wizyta w Polsce prezydenta Republiki Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa. Podczas prowadzonych rozmów plenarnych, które odbywały się pod przewodnictwem prezydentów Polski i Kazachstanu, poruszane były również tematy dotyczące rolnictwa.

W obecności prezydentów obu państw zostało podpisane porozumienie między rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a rządem Republiki Kazachstanu o współpracy w dziedzinie rolnictwa. Dokument ten ze strony kazachskiej podpisał wicepremier, minister rolnictwa Askar Myrzahmetov, a ze strony polskiej minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

– Podpisane dziś porozumienie nada impuls do zdynamizowania naszej współpracy, zarówno biznesowej, jak i eksperckiej – powiedział minister Jurgiel i dodał, że podpisany dziś dokument otworzy nowy rozdział w dwustronnych relacjach.

Zawarcie porozumienia było inicjatywą strony kazachstańskiej. Dotyczy ono współpracy m.in. w kwestiach uprawy roślin i hodowli zwierząt, badania odmian, kwarantanny i ochrony roślin, a także spraw weterynaryjnych, nauki i techniki rolniczej, mechanizacji rolnictwa oraz kontaktów handlowych.

Po rozmowach w Pałacu Prezydenckim, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie ministra Krzysztofa Jurgiela z wicepremierem, ministrem rolnictwa Republiki Kazachstanu Askarem Myrzachmietowem. Podczas spotkania podpisane zostało memorandum w sprawie współpracy między Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa Rzeczypospolitej Polskiej, a Komitetem Państwowej Inspekcji ds. Kompleksu Agro–Przemysłowego Republiki Kazachstanu. Dokument podpisali: ze strony polskiej główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski, a ze strony kazachskiej przewodniczący Komitetu Państwowej Inspekcji w Sektorze Rolno-Przemysłowym Ministerstwa Rolnictwa Republiki Kazachstanu Boran Rachimbiekow.

Memorandum dotyczy współpracy międzynarodowej w zakresie kwarantanny i ochrony roślin oraz zwalczania organizmów kwarantannowych szkodliwych dla roślin i produktów pochodzenia roślinnego, jak również kontroli i zapobiegania ich introdukcji i rozprzestrzeniania na terytoriach swoich państw.

– Jestem przekonany, że memorandum przyczyni się do pogłębienia współpracy dwustronnej między inspekcjami – powiedział minister Jurgiel.

Minister podkreślił, że Polska zainteresowana jest rozwojem wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi miedzy naszymi krajami.

– Potencjał w rozwoju wzajemnego handlu i inwestycji nie jest w pełni wykorzystany – zaznaczył szef polskiego resortu rolnictwa i dodał, że konieczne jest usuwanie barier, które utrudniają wzajemny handel. Prosił o uznanie przez Kazachstan, w związku z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, regionalizacji terytorium Polski, a także pilne zaakceptowanie wzorów świadectw weterynaryjnych dla pasz pochodzenia roślinnego i pasz oraz dodatków paszowych pochodzenia zwierzęcego.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.