09.01.2020/09:14

Pomimo unijnego rozporządzenia polskie przepisy umożliwią zakwaszanie dżemów

Do konfitur dalej będzie można dodawać zagęszczony sok z cytrusów oraz produkować dżemy z obniżoną zawartością cukrów na podstawie polskich przepisów – podaje „Rzeczpospolita”.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad projektem rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań jakości handlowej dżemów, konfitur, galaretek, marmolad, powideł śliwkowych oraz słodzonego przecieru z kasztanów jadalnych.

Dyrektywa unijna tzw. dżemowa określa parametry dla niektórych wyrobów krajowych. Polscy producenci nie są pewni, jak mają stosować rozporządzenie unijne do oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych, m.in. dla dżemów o obniżonej zawartości cukrów.

Producenci mają wątpliwości, czy mogą wytwarzać przetwory zgodnie z krajowymi przepisami i informować na etykiecie o obniżonej zawartości cukru, czy nie, ponieważ polskie rozporządzenie nie odwołuje się wprost do unijnego.

Ministerstwo Rolnictwa wyjaśnia w projekcie, że wyroby objęte krajowym rozporządzeniem nie muszą spełniać wymogu poziomu ekstraktu minimalnego, o które określa unijne rozporządzenie. Dodatkowo w projekcie uwzględniono możliwość zastosowania soku z owoców cytrusowych w produkcji konfitur, jako środka zakwaszającego.

W Polsce 87 proc. przetworów owocowych to produkty oznaczane jako niskosłodzone.  
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.