10.03.2020/16:19

Poprawia się klimat dla systemu kaucyjnego dla opakowań

Recykling staje się coraz poważniejszym problemem. Ministerstwo Klimatu chce przekonać parlament do przyjęcia przepisów w sprawie opłat za plastikowe butelki jeszcze w tym roku, a szklane opakowania zaczęły być mile widziane w sklepach.

Wiceminister klimatu Sławomir Mazurek potwierdził, że prace nad wprowadzeniem całego systemu opłat od plastikowych butelek wciąż trwają. Resort liczy, że parlament przyjmie odpowiednie przepisy jeszcze w 2020 roku. Mieszkańcy będą mogli zwrócić na przykład do sklepu plastikowe czy szklane opakowania i otrzymać za nie zwrot pobranej wcześniej kaucji.

– Będziemy prowadzić konsultacje w tej sprawie z branżą oraz samorządami. Chcemy, by odpowiednie przepisy zostały przyjęte przez parlament w 2020 roku. Naszą intencją jest również, by rozszerzona odpowiedzialność producentów i system kaucyjny dla mieszkańców zaczęły obowiązywać równocześnie – zapowiedział Mazurek.

Ministerstwo pracuje także nad wspomnianą reformą tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producenta w związku z określeniem w ramach tej zasady nowych, minimalnych wymogów w unijnej dyrektywie o odpadach. Chodzi o to, by przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty z tworzyw sztucznych, w tym w opakowaniach plastikowych, ponosili większość kosztów zagospodarowania odpadów.

Unijne regulacje wprowadzają terminy, w których producenci muszą zrealizować konkretne cele związane z recyklingiem. Jest to 65 proc. do roku 2025 i 70 proc. do roku 2030. W przypadku opakowań z tworzyw sztucznych to odpowiednio – 50 i 55 proc., opakowań drewnianych – 25 i 30 proc., opakowań z metali żelaznych – 70 i 80 proc., aluminiowych – 50 i 60 proc., szklanych – 70 i 75 proc., a papierowych i kartonowych – 75 i 85 proc.

Tworzywa sztuczne wchodzące na rynek będą musiały zawierać odpowiedni poziom tzw. recyklatu, czyli materiału pochodzącego z recyklingu. Dyrektywa UE mówi o minimalnym 30-proc. udziale recyklatu z tworzyw sztucznych w 2030 roku.

System kaucyjny wróci do łask?

Sławomir Mazurek zaznaczył też, że analizowane są różne warianty naliczania opłat za gospodarowanie odpadami dla firm, które wprowadzają tego typu produkty na rynek. Planuje się, że taka opłata będzie doliczana do każdego kilograma opakowania, w którym wprowadzono produkt do obrotu. Opłata będzie też zależeć od rodzaju materiału, z jakiego będzie wykonane opakowanie.

Firmy już teraz starają się zachęcać konsumentów do odpowiedzialnego rozporządzania odpadami poprzez system kaucyjny. Na przykład, Grupa Żywiec zatrudniła gwiazdy młodego pokolenia do kampanii „Daj butelce drugie życie”. Dzięki niej konsumenci mogą oddać butelki po piwie łatwo i bez paragonu już w ponad 5 000 sklepów na terenie całej Polski. Przedsiębiorstwo zachęca też kolejne sklepy do dołączania się do akcji poprzez specjalną stronę zwrocbutelke.pl/sklepy.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Krakus 14.03.2020

    Nie tylko Żywiec.
    W Krakowie już zaczął działać kaucyjny system na kubki do napojów gorących. Take!Cup, dostałem kawę w kubku za kaucje 5 zł, oddałem w innym miejscu. Narazie mało punktów ale pewnie szybko się rozkręcą bo kubki same w sobie są bardzo ładne!

  • oko 10.03.2020

    szkoda, że tylko Żywiec tak robi

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.