12.02.2019/10:37

Powraca pomysł europejskiej platformy rozliczania i rozrachunku transakcji kartowych

Od wielu lat Europejski Bank Centralny sugeruje przełamanie dominacji organizacji Visa i Mastercard i budowę od podstaw europejskiej organizacji płatniczej. Według serwisu Finextra pomysł powraca. Bazą miałyby być paneuropejskie systemy rozliczeń natychmiastowych.

EBC od lat promuje pomysł stworzenia europejskiej alternatywy wobec wielkich organizacji kartowych. Banki krajów członkowskich nie wykazywały jednak dostatecznego zainteresowania tematem. Obecnie okazją powrotu do tematu jest budowa europejskiego systemu płatności natychmiastowych.

Członek zarządu EBC Yves Mersch podczas konferencji branżowej w Brukseli skarżył się na trwającą od lat niemożność zbudowania „wspólnego obszaru płatności strefy euro” Singe Euro Payment Area (Sepa). Zwracał uwagę, że posiadacze kart narodowych mogą nimi płacić w innych krajach Europy wyłącznie za pośrednictwem któregoś z globalnych systemów płatności.

Jego zdaniem, branża finansowa widzi budowę europejskiej infrastruktury do płatności natychmiastowych, służącej do błyskawicznego rozliczania i rozrachunku transakcji kartowych, jako możliwość wzajemnego połączenia i integracji narodowych systemów płatniczych. Możliwe jest stworzenie spójnego europejskiego systemu rozliczeń, a jego symbolem mogłoby być wspólne dla całej Europy logo, zamieszczane na kartach płatniczych, którymi można płacić w całej Europie.

Źródło: finextra.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.