22.01.2018/13:43

Wojciech Śliż, Ministerstwo Finansów: Kasy fiskalne online zwiększą wpływy z VAT o 1-2 proc. [WYWIAD]

- Szacujemy, ze uszczelnienie systemu ewidencjonowania sprzedaży detalicznej zwiększy wpływy z podatku VAT o 1-2%, co w skali kraju jest kwotą naprawdę niebagatelną - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Wojciech Śliż, dyrektor Departamentu Podatków od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów.

Ministerstwo Finansów pracuje z resortem rozwoju nad projektem e-paragonu i systemu kas fiskalnych on-line. Na jakim etapie projekt jest obecnie?

Pierwsze prace nad uruchomieniem systemu kas fiskalnych on-line zasadniczo rozpoczęło Ministerstwo Rozwoju (dziś Ministerstwo. W drugiej połowie 2016 roku miało miejsce pierwsze spotkanie z producentami urządzeń elektronicznych. Położono wtedy informatyczne podwaliny dla całego projektu, w tym także dla centralnego repozytorium sprzedaży detalicznej tworzonego przez Ministerstwo Finansów. Ministerstwo Rozwoju odpowiada za specyfikację techniczną nowych kas i wszystko, co będzie się wiązało z ich późniejszą implementacją projektu. To właśnie na bazie rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju producenci kas dostają wytyczne nt. parametrów, funkcjonalności oraz homologacji nowych urządzeń. My natomiast prowadzimy prace nad nowelizacją ustawy o podatku VAT, która dla przedsiębiorców będzie m.in. terminarzem zmian, jakie czekają m.in. polski handel.

Jak wygląda kalendarz zmian?

Zarówno rozporządzenie techniczne jak i zmiany w podatku VAT powinny być gotowe w I kwartale 2018 roku. Natomiast od 1 stycznia roku 2019 zaczniemy stopniowo wprowadzać nowe urządzenia na rynek. Wymiana kas rozpocznie się od branż najbardziej narażonych na nieprawidłowości fiskalne, obejmując kolejne sektory handlu i usług wraz ze zwiększeniem podaży kas elektronicznych. Za nieco ponad rok na rynku funkcjonować będą dwa typy kas fiskalnych – kasy on-line oraz kasy bez funkcji on-line, czyli z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą po tym terminie zostaną zachęceni do zakupu nowych urządzeń online z dofinansowaniem rządowym w wysokości tysiąca złotych. Ponieważ stare kasy posiadają czteroletnią homologację, nie możemy tak po prostu zabronić ich używania wraz z wejściem w życie nowych przepisów. Dlatego też zdecydowaliśmy się na dopłatę - w zwiększonej kwocie – ale tylko do zakupu nowych kas on-line, która powinna zwiększyć liczbę aktywacji kas on-line w początkowym okresie całego przedsięwzięcia.

Jak proces wymiany na kasy on-line będzie wyglądał pod kątem terminów wyznaczonych przez rząd?

Nie przewidujemy żadnego granicznego terminu, po którym kasy bez funkcji on-line miałyby „stracić ważność”. Natomiast istotne daty to rok 2023, kiedy to całkowicie zakończona zostanie sprzedaż kas fiskalnych z elektronicznym zapisem kopii oraz rok 2019, kiedy nie będzie możliwa sprzedaż kas z papierowym zapisem kopii. Przy czym te kasy będą cały czas mogły być po tych data używane przez podatników, aż do końca ich okresu eksploatacji, w przypadku kas z elektronicznym zapisem kopii dotąd, aż nie zapełni się ich pamięć fiskalna, w przypadku kas z papierowym zapisem kopii. Całkowite przestawienie się przedsiębiorców na kasy on-line jest więc procesem przewidzianym na lata. Chociaż maszyny z rolką papieru są mocno przestarzałym wynalazkiem, nie znikną one ze sklepów jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Gdyby nie obecność starego systemu fiskalnego, zaimplementowanie od zera modelu on-line byłoby procesem nie tylko dużo szybszym ale i tańszym. Niestety, do wymiany mamy około dwóch milionów urządzeń.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.