19.08.2020/14:20

Prawie 134 mln złotych z opłat za foliówki. Wpływy mniejsze niż zakładano

Do 22 czerwca tego roku z tytułu tzw. opłaty recyklingowej do Skarbu Państwa wpłynęło 133,97 mln złotych. Zmiana w prawie pozwoliła na zyski na poziomie 62,92 mln złotych. Ministerstwo Klimatu podkreśla, że to stawka mniejsza niż pierwotnie przewidywano.

Dane pochodzą z odpowiedzi na interpelację posłanki Aleksandry Gajewskiej (KO). Piotr Dziadzio, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu zaznacza, że  wpływy z tytułu opłaty recyklingowej za 2019 r. są niższe niż szacunki przedstawione w ocenie skutków regulacji do ustawy, która wprowadziła ten mechanizm. Jak zaznacza, to pozytywna informacja, ponieważ konsumenci rezygnują z foliówek.

Niemniej jednak wpływy z tytułu opłaty recyklingowej za 2019 r. były wyższe niż za 2018 r. ze względu na to, że pierwotnie opłatą były objęte tylko lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego, czyli te, o grubości materiału do 50 mikrometrów.

„W związku ze zmianą ustawy w 2019 r., opłatą zostały objęte również torby o grubości materiału powyżej 50 mikrometrów. Różnica wpływów wynosi 62,92 mln zł.” – napisał Piotr Dziadzio.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Aza 19.08.2020

    To chyba dobrze że używamy mniej reklamówek .

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także