06.02.2021/13:11

Prawie 50 mln litrów piwa do wylania. To efekt zamknięcia brytyjskich pubów

Jak wynika z wyliczeń British Beer and Pub Association około 49,5 mln litrów piwa zmarnuje się w Wielkiej Brytanii w wyniku zamknięcia tamtejszych pubów.

O sprawie pisze Polska Agencja Prasowa. Warto podkreślić, że tylko podczas wiosennego lockdownu, lokale na Wyspach musiały zutylizować prawie 40 mln litrów złocistego trunku. Później przyszły kolejne zamrożenia gospodarki i sytuacja się powtórzyła, chociaż straty częściowo udało się zminimalizować poprzez zmniejszanie zapasów. Piwo pasteryzowane może być przechowywane przez około 3 miesiące po dostarczeniu go do lokalu, niepasteryzowane od kilku dni do miesiąca.

BBPA zaapelowało do brytyjskiego ministra finansów o dalszą pomoc w łagodzeniu skutków pandemii. Chodzi m.in. o przedłużenie obniżki VAT-u dla sektora gastronomicznego oraz hotelarskiego z 20 do 5 procent. Związek postuluje także o obniżenie akcyzy na piwo w momencie otwarcia barów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • nicki_nicks 08.02.2021

    mogą wylać to piwo do mojej m.ord.y

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także