25.07.2021/20:05

PRCH apeluje do prezydenta Dudy o skierowanie nowych regulacji dot. czynszów w galeriach do Trybunału Konstytucyjnego

Polska Rada Centrów Handlowych ma nadzieję, że prezydent Andrzej Duda zdecyduje się na sprawdzenie zgodności z konstytucją niedawno podpisanych i opublikowanych w Dzienniku Ustaw regulacji ingerujących w umowy czynszowe pomiędzy najemcami a wynajmującymi powierzchnie w centrach handlowych. Organizacja wystosowała do prezydenta apel o skierowanie tychże przepisów do sprawdzenia przez Trybunał Konstytucyjny, w ramach tzw. kontroli następczej.

To kolejna już podjęta przez PRCH próba wywarcia presji na prezydencie, aby ten doprowadził do zweryfikowania zgodności budzących kontrowersje przepisów z konstytucją. Organizacja apelowała do Dudy już wcześniej o skierowanie do TK przepisów ustawy dotyczącej ochrony czynszowej najemców; teraz ponawia ten apel w kolejnym piśmie.

Przypomnijmy, że 23 lipca weszły w życie znowelizowane przepisy dotyczące ochrony czynszowej najemców uregulowane w tzw. specustawie covidowej. Podstawową zmianą jest uchylenie art. 15ze, dotychczas regulującego stosunki wynajmujących powierzchnię handlową w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw.

W miejsce uchylanego przepisu, wprowadzono art. 15ze1, który określa nowe zasady ochrony czynszowej najemców, którzy używają powierzchnię handlową na podstawie umowy zawartej z wynajmującym przed dniem 14 marca 2020 roku. W okresie obowiązywania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w centrach handlowych - wysokość świadczeń uprawnionego (wynajmującego) ulegnie obniżeniu do 20 proc. wysokości tych świadczeń należnych przed dniem 14 marca 2020 roku.

W okresie trzech miesięcy od dnia zniesienia każdego zakazu - wysokość świadczeń uprawnionego (wynajmującego) ulegnie obniżeniu do 50 proc. tych świadczeń należnych przed dniem 14 marca 2020 roku. Ponadto, zarówno najemcom, jak i wynajmującym przysługiwać będzie uprawnienie do sądowego oznaczenia wysokości obniżenia świadczeń.

- Dodatkowo, ustawa nowelizująca przyznaje najemcom uprawnienie do pisemnego uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego na podstawie dotychczas obowiązującego art. 15ze w zakresie dotyczącym przedłużenia umów najmu, z wyłączeniem tych przedłużeń, których okres upłynął w dniu poprzedzającym złożenie takiego oświadczenia przez najemcę. Takie oświadczenia mogą być składane wynajmującym do dnia 6 sierpnia 2021 roku (14 dni od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów) - tłumaczy PRCH.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także