03.01.2017/12:56

PRCH: Kraje europejskie liberalizują przepisy dot. handlu w niedziele

13 spośród 30 zbadanych państw europejskich nie posiada żadnych ograniczeń dot. handlu w niedziele. W gronie tym znajduje się sześć krajów z Europy Środkowo-Wschodniej. Natomiast wśród krajów, które posiadają restrykcje 15 w ciągu ostatnich 10 lat przeprowadziło proces rozluźniania prawa - podaje Polska Rada Centrów Handlowych, prowadząca kampanię na rzecz utrzymania w Polsce handlu w niedziele bez ograniczeń.

PRCH w swoim komunikacie opisuje proces liberalizacji zakazu handlu w niedziele w Europie w ostatnich latach. Organizacja zwraca uwagę m.in. na takie kraje, jak Francja, Hiszpania, czy Portugalia.

We Francji handel w niedziele formalnie jest zakazany. Od wprowadzenia w 2009 roku regulacji, których celem była zapewnienie ochrony prawnej niedziel, jako dnia wolnego, wprowadzono wiele zmian liberalizujących przepisy. Utworzono ponad 500 wyjątków od zakazu, a w dużych miastach, które określono jako obszary turystyczne, zakaz handlu w praktyce nie obowiązuje. - W połowie 2016 r. wprowadzono też zmiany dopuszczające działania supermarketów, sklepów meblowych i ogrodniczych w niedzielne przedpołudnie - podaje PRCH.

W Hiszpanii od lat 90-tych poprzedniego stulecia obowiązywały ograniczenia w handlu w niedziele, których celem była ochrona małych, rodzinnych sklepów. Jednak w roku 2000 zostały wprowadzone zmiany liberalizujące te restrykcje. PRCH zwraca uwagę, że proces ten nadal postępuje.

W 2010 roku w Portugalii po latach obowiązywania regulacji wprowadzono całkowitą liberalizację handlu jako środek do zwiększenia miejsc pracy i wsparcia gospodarki. Od tamtego czasu w tym katolickim kraju, wszystkie sklepy we wszystkich formatach mogą być otwarte od godz. 6 rano do północy przez siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku.

- Warto zauważyć, że zakres restrykcji (jeśli są) pozwala na regulacje regionalne (np. we Francji, Hiszpanii czy Holandii), godzinowe (6 godzin otwarcia w niedziele dla sklepów większych niż 280 mkw. w Anglii) lub produktowe (np. sprzedaż alkoholu w Szwecji), nie prowadzi natomiast do całkowitego zamknięcia handlu w niedziele - podkreśla PRCH w komunikacie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.