15.09.2020/08:38

Nie będzie odszkodowań dla przedsiębiorców za lockdown. Premier wykorzysta TK przeciwko biznesowi

Szef rządu chce, by Trybunał Konstytucyjny stwierdził niekonstytucyjność przepisu, który nakazałby rządowi wypłatę odszkodowań przedsiębiorcom - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". 

Chodzi o przepis 417[1] Kodeksu cywilnego. Jest to przepis, który narzuca odpowiedzialność za "szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej".

Jak pisze "DGP", premier zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu w zakresie, w którym uprawnia on sądy do decydowania o tym, czy akt wykonawczy był zgodny z konstytucją, czy też nie.

Dziennik podkreśla, że dotychczas przepis ten nigdy nie budził niczyich wątpliwości. Jednak Mateusz Morawiecki chce, by niekonstytucyjność aktu wykonawczego mógł stwierdzić wyłącznie Trybunał Konstytucyjny.

To spowolniłoby konieczność wypłat odszkodowań przedsiębiorcom przez Skarb Państwa. "DGP" sugeruje, że może to być zabezpieczenie rządu przed ewentualnymi roszczeniami przedsiębiorców, którzy doznali szkody z powodu rozporządzeń wprowadzonych pod płaszczykiem walki z pandemią koronawirusa.
 

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Do ~MateuszekKłamczuszek 10.01.2021

  Nie wyborcy PiSu, tylko każdy z was wybierający to samo padło przez 30 ostatnich lat. TO WASZA WINA. Jednak mam wspaniałomyślną duszę, i WYBACZAM CI TWOJE BŁĘDY. Może pora się wreszcie zjednoczyć WE WSPÓLNEJ SPRAWIE.

 • Taczkowy 16.09.2020

  Taczki gotuj!

 • lolus 16.09.2020

  I bardzo dobrze. Od tego jest Trybunał Konstytucyjny.

 • MateuszekKłamczuszek 15.09.2020

  Hahahaha i tyle wyborcy PiSu macie :) dzięki wam, cierpimy wszyscy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.