03.07.2020/09:26

Prezes Sfinksa: Normalność w branży gastronomicznej może wrócić dopiero w 2022 r.

Sylwester Cacek, prezes firmy Sfinks i szef rady ZP HoReCa, w wywiadzie dla "Pulsu Biznesu" ocenia, że branża gastronomiczna nie wróci prędko do "normalności". Jego zdaniem mogłoby to nastąpić dopiero w 2022 r., lub najwcześniej w drugiej połowie 2021 r.

Cacek zauważa, że choć niektóre biznesy będą generować obroty podobne do tych z 2019 r. być może już pod koniec bieżącego roku, to wiele firm będzie musiało na to czekać dłużej. Z problemami będą się borykać zwłaszcza te podmioty, które korzystały na turystyce biznesowej czy zagranicznej.

Prezes Sfinksa w rozmowie z "PB" chwali wdrożone w Polsce programy walki z negatywnymi, gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19. Stwierdza nawet, że gdyby nie pomoc zawarta w serii tarcz antykryzysowych, to dziś "pewnie nie istniałaby już połowa restauracji w Polsce, a może nawet więcej".

Cacek zdradza w wywiadzie, że niektóre punkty Sfinksa zdążyły już odbudować sprzedaż, a nawet przebić pod względem obrotów poziom z roku 2019. Jednak w innych lokalizacjach, pomimo formalnego odmrożenia gastronomii w kraju, obroty wciąż sięgają zaledwie 20-30 proc. dawnych poziomów.

źródło: "Puls Biznesu"

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.