01.07.2019/09:33

Producenci zapłacą za wprowadzanie opakowań PET

Polska musi wdrożyć system recyklingu opakowań PET. Ministerstwo Środowiska proponuje system kaucyjny, którego koszty zostaną przerzucone na producenta. Opłata za każdą sztukę ma wynieść 10 groszy.

Limit 8 bezpłatnych artykułów w miesiącu został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Najważniejsze informacje z branży;
 • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
 • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

4 komentarze

 • kaja 12.08.2020

  System kaucyjny jest dobry, też mam dość płacenia za plastik i jeszcze wywożenie tego plastiku. Tyle, że 10 groszy od sztuki to trochę kpina, w Niemczech jest to 50 eurocentów za butelkę, niezależnie od jej wielkości. No i faktycznie - tam nikt nie wyrzuca, wszyscy zbierają i oddają. U nas większość machnie ręką na te 10 groszy. Zbieracze trochę zyskają. opłata na przynajmniej poziomie butelek po piwie- 0,35 zł byłaby sprawiedliwsza.

 • Monty Python 27.08.2019

  Dziwnym trafem od 2007 roku Chorwaci (czas poza EU) wprowadzili kaucję na opakowania PET po napojach i produktach spożywczych.
  Albania (nadal poza EU) od kilku lat skupuje PET, POF, nawet galony po oleju.
  Zbierają je calymi rodzinami po turystach i lokalsach. To ludzie którzy szanują pieniądz leżący na ulicy czy w rowie.
  Od lat obserwuję Bałkany i widzę różnicę. Wspomniani już nas zawstydzają. My działamy jak Serbowie czy Bośniacy, lubimy balaganić i udawać, że to nie nasze śmieci.
  Kaucja to proste rozwiązanie, zbieracze puszek i złomu rozszerzą swoje portfolio i zarobią więcej. ŚMIECI TO BIZNES I .

 • Belmont 04.07.2019

  Mieszkańcy mają zbierać odpady, szczególnie butelki PET, a następnie zanosić do punktów skupu.
  I to jest powiedziane - jak sądzę, poważnie?!
  To jest poziom Monty Pythona, a nawet wyższy.
  To są niewyobrażalne bzdury w kontekście faktu, że system zbierania, odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych, funkcjonuje i finansowany jest od 2001 roku.
  A to, że funkcjonuje źle, że pieniądze pochodzące od producentów czy importerów produktów w opakowaniach(zobowiązani do finansowania systemu), pieniądze, które powinny stanowić 100% pokrycia kosztów zbierania i przetwarzania tych odpadów, giną w kieszeniach "cwaniaków" w organizacjach odzysku, spółkach, które jak rak niszczą ten system!!!. To niepotrzebne ogniwo, degenerujące i drenujące system z pieniędzy, których wszyscy szukają, w tak bzdurnych pomysłach, jak min. zbieranie i odnoszenie odpadów do punktów skupu. Pieniądze są. Decydenci o tym wiedzą. Dlaczego wymyślają głupoty, nie wiem, a może się domyślam?!

 • adamm 02.07.2019

  Proponuję tańsze i zdecydowanie skuteczniejsze rozwiązanie - usunąć bolszewików z parlamentu i Komisji Europejskiej

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.