09.12.2019/11:04

Prognoza inflacji w 2020 r. w górę ze względu na spodziewany wzrost cen prądu

Zapowiadany przez członków rządu wzrost cen prądu wpłynie na wysokość przyszłorocznej inflacji. Ceny żywności będą się stabilizować. Na wzrost cen hamująco będzie wpływać obniżająca się dynamika PKB – prognoza Credit Agricole Bank Polska.

Analitycy Credit Agricole podnieśli prognozę inflacji w 2020 r., ponieważ wcześniej, zgodnie z wypowiedziami przedstawicieli rządu zakładali, że ceny prądu dla gospodarstw domowych zostaną zamrożone również w 2020 r. Ostatnie zapowiedzi członków rządu w tej kwestii sugeruje jednak, że ceny prądu dla odbiorców indywidualnych zostaną podniesione z początkiem 2020 r. Należy zatem oczekiwać wzrostu cen prądu o 5 proc., co wyraźnie podbije dynamikę cen nośników energii w I kw.

Zdaniem ekspertów, tendencje cenowe w pozostałych segmentach koszyka inflacyjnego nie uległy znaczącym zmianom w porównaniu do poprzedniej rundy prognostycznej. W 2020 r. prognozują oni stopniowe obniżenie inflacji żywności do 0,3 proc. r/r w IV kw. ze względu na oddziaływanie efektów wysokiej bazy sprzed roku. Najsilniejszego spadku dynamiki cen należy oczekiwać w przypadku warzyw, mięsa, a w II poł. 2020 r. również owoców.

Inflacja bazowa kształtowała się na początku IV kw. br. na niższym poziomie niż zakładali analitycy, jednak w kolejnych miesiącach oczekują oni jej dalszego wzrostu w związku z narastającą presją kosztową. Na początku 2020 r. dodatkowym impulsem proinflacyjnym będzie wyraźny wzrost płacy minimalnej.

Według prognozy Credit Agricole, w II poł. 2020 r. powinniśmy obserwować wyhamowanie wzrostu inflacji bazowej w warunkach obniżającej się dynamiki PKB. Bank prognozuje, że inflacja wyniesie średniorocznie 2,3 proc. w latach 2019-2020 i obniży się do 2,0 proc. w 2021 r.

Źródło, Credit Agricole Bank Polska, MAKROmapa

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.