12.01.2021/11:30

Przedłużony lockdown. Właściciele sklepów w galeriach handlowych rozważają batalię sądową ze Skarbem Państwa

Przedstawiciele firm zrzeszonych w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług rozważają pozwy wobec Skarbu Państwa. Zarzucają władzom brak logicznego podejmowania decyzji oraz dyskryminację.

„Nie rozumiemy na podstawie jakich kryteriów rząd wprowadza ograniczenia, które faworyzują jedne gałęzie gospodarki a dyskryminują inne. Jak mamy rozumieć, że pomimo oficjalnego zamknięcia centrów handlowych są one nadal otwarte? Funkcjonują w nich hipermarkety wielobranżowe sprzedające nie tylko artykuły spożywcze, czy higieniczne, ale też odzież, naczynia, obuwie oraz zabawki. Równocześnie obok otwarte są sklepy z wyposażeniem domowym, drogerie, apteki a np. sklepy odzieżowe, obuwnicze, czy jubilerskie są zamknięte. Czy w supermarkecie w galerii handlowej panują inne warunki niż pozostałych sklepach? Dlaczego jesteśmy dyskryminowani?” – piszą w oświadczeniu przedstawiciele ZPPHiU.

Zarzucają rządowi brak logicznego klucza przy podejmowaniu decyzji, a umożliwianie prowadzenia działalności części podmiotom określają mianem absurdu. Twierdzą, że nierówny dostęp do rynku nie ma żadnego uzasadnienia. Kolejnym zarzutem jest to, że w galeriach handlowych otwarte pozostają sklepy, które i tak prowadzą działalność w małych lokalach w punktach zlokalizowanych przy ulicach miast – chodzi oczywiście o sieci spożywcze i drogerie. Sklepy obuwnicze i odzieżowe nie działają na ogół w takich miejscach.

„Dzisiaj jest dla nas jasne, że proszenie, apelowanie nie przynosi żadnych rezultatów albo odwrotny do deklarowanego. Nie tylko zostaliśmy pozbawieni wsparcia (np. ostatnio poprzez dobór PKD) to jeszcze jesteśmy dyskryminowani. Polscy przedsiębiorcy, polskie firmy rodzinne nie dadzą się zniszczyć przez dyskryminujące decyzje polityków. Oczekujemy otwarcia naszych sklepów jak zostało to określone na początku trzeciego już lockdownu. W przeciwnym wypadku nie będziemy mieli wyjścia, wprowadzimy ostrzejsze formy protestu oraz będziemy masowo występować na drogę sądowa” - zapowiadają zdesperowani przedstawiciele handlu i usług.

„Dziś ostrzegamy, że będziemy walczyć do końca a jednym z narzędzi, jakie zastosujemy niebawem będą pozwy o odszkodowania” – mówią członkowie ZPPHiU.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także