06.03.2017/14:02

Przedsiębiorcy boją się działań rządu i urzędników

Konfederacja Lewiatan zleciła badanie nastrojów w polskim biznesie, z którego wynika, że aż trzy czwarte przedsiębiorców obawia się własnego państwa. 76 proc. przedsiębiorców odczuwa niepewność związaną z działaniami rządu, a 74 proc. jest przekonanych, że w podatkach zbyt wiele zależy od uznaniowych decyzji urzędników. Badanie przeprowadziła w lutym br. firma Smartscope.

Prawie połowa (48 proc.) przedsiębiorców uważa, że warunki prowadzenia firmy pogorszyły się w 2016 roku w porównaniu z latami ubiegłymi, a jedynie 7 proc. uważa, że się poprawiły. Także w przyszłość biznes nie spogląda z optymizmem. 49 proc. przedsiębiorców negatywnie ocenia perspektywy prowadzenia biznesu, a aż 72 proc. obawia się w tym roku zmian w prawie i w funkcjonowaniu administracji.

Kwestie, które najbardziej utrudniały prowadzenie działalności gospodarczej w 2016 r. to przede wszystkim rosnące koszty pracy (91 proc.), niepewna sytuacja gospodarcza (91 proc.), przepisy podatkowe (88 proc.), niepewna sytuacja polityczna (87 proc.), a także niedobór wykwalifikowanych pracowników.

W tym roku przedsiębiorcy obawiają się dalszego wzrostu kosztów płacowych (95 proc.), niejasnych lub niespójnych przepisów podatkowych (93 proc.) lub innych regulacji dotyczących działalności gospodarczej (91 proc.). Dodatkowo aż połowa przedsiębiorców - przede wszystkim duże firmy - obawia się wzrostu uciążliwości kontroli prowadzonych przez różne urzędy i służby.

dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę, że mniejsze przedsiębiorstwa z reguły patrzą bardziej pesymistycznie na otoczenie biznesowe, jednak w tym roku to właśnie duże firmy wskazywały na pogorszenie warunków prowadzenia firmy i one też z większymi obawami patrzą w przyszłość, przede wszystkim obawiając się uznaniowych decyzji urzędów podatkowych, a także deklarują niepewność związaną z działaniami rządu.

- Jeśli duże firmy obawiają się działań rządu, uznaniowości decyzji urzędników, to mamy poważny problem, który będzie przekładał się kolejny rok na inwestycje. W 2016 r. to duże firmy, szczególnie z kapitałem zagranicznym, były buforem dla spadających inwestycji. W tym roku co prawda 54 proc. spośród nich deklaruje wzrost inwestycji. Jednak niepewność sytuacji politycznej oraz tworzone nowe prawo gospodarcze może negatywnie wpłynąć na ostateczne decyzje inwestycyjne. A dwóch lat osłabienia skłonności do inwestowania polska gospodarka nie nadrobi nawet największymi wydatkami z funduszy unijnych. Świat nam ucieka - komentuje główna ekonomistka Lewiatana

Badanie zrealizowała firma Smartscope w lutym br., na reprezentatywnej grupie 300 małych, średnich i dużych przedsiębiorców zatrudniających przynajmniej 10 pracowników, metodą CATI.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • kofeda 12.07.2017

    a ten rząd obiecywał dobra zmianę poprzez zmniejszenie biurokracji i inspekcji kontrolnych bo jest ich dużo i powielają sobie wzsjemnie swoje kompetecje a już słyszymy że nic nie chcą zmieniać tylko podatkami i kontrolami w przedsiębiorców

  • Krzysztof86 09.03.2017

    Polacy SĄ przedsiębiorczy - to widać na przykładzie tego, jak się zorganizowali w sieciach handlowych. Wystarczy im tylko nie przeszkadzać, a to własnie robi ten rząd wprowadzając, np. poprzez wprowadzanie zakazu handlu w niedzielę także dla franczyz.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.