20.10.2017/15:02

Renata Juszkiewicz, POHiD: Zmienił się cel ustawy o zakazie handlu w niedziele

- Jeśli projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele będzie dalej procedowany, może to doprowadzić do sytuacji, że będzie niezgodny z konstytucją RP - uważa Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Szefowa organizacji zrzeszającej największe sieci handlowe działające w Polsce w ten sposób komentuje doniesienia portalu wiadomoscihandlowe.pl. Przypomnijmy, że 17 października poinformowaliśmy, iż dalsze procedowanie w Sejmie obywatelskiego projektu ustawy regulującego kwestię niedzielnego handlu może być niezgodne z regulaminem Sejmu oraz z konstytucją RP. To konsekwencja przegłosowania na podkomisji poprawki PiS (chodzi o poprawkę numer 10) wprowadzającej zmiany w kodeksie pracy, kodeksie karnym i kodeksie postępowania w sprawach o wykroczenia. Zgodnie z regulaminem Sejmu, projekty ustaw nowelizujących kodeksy muszą być procedowane w specjalnym, dłuższym trybie.

O sprawie wiedzą już posłowie. Janusz Śniadek (PiS), szef sejmowej podkomisji ds. rynku pracy, gdy po raz pierwszy usłyszał uwagę dotyczącą tego tematu, stwierdził: "Wygląda, że mamy problem". Aktualnie Biuro Legislacyjne Sejmu przygotowuje analizę, która podpowie posłom, w jaki sposób powinny wyglądać dalsze prace nad ustawą. Możliwe, że potrzebne będzie złożenie w Sejmie zupełnie nowego projektu ustawy i procedowanie go w trybie przewidzianym dla nowelizacji kodeksów. To oznaczałoby duże opóźnienia i w zasadzie przekreśliłoby szanse na wejście w życie nowych przepisów 1 stycznia 2018 r.

- Dziesiąta poprawka wykracza poza materię obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, gdyż przewiduje zmiany w kodeksach, czego nie przewidywał obywatelski projekt - stwierdza Renata Juszkiewicz w komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl. - Należy podkreślić, że obecny projekt po przegłosowaniu dziesięciu poprawek przez podkomisję 12 października w niczym dosłownie nie przypomina obywatelskiego projektu. Powstaje pytanie, czy ten projekt nie powinien być przedmiotem odrębnej procedury legislacyjnej od pierwszego czytania - dodaje prezes POHiD-u.

Szefowa organizacji podziela wątpliwości dotyczące 10. poprawki. - Poprawka ta, tak jak i inne poprawki, została przedstawiona posłom i stronie społecznej 11 października, na chwilę przed posiedzeniem podkomisji, a przegłosowana została dnia następnego. W związku z powyższym naszym zdaniem nie został dotrzymany 14-dniowy termin określony w artykule 89 ust. 2 regulaminu Sejmu - uzasadnia Juszkiewicz.

W komentarzu dla portalu wiadomoscihandlowe.pl prezes POHiD-u odnosi się także do słów wypowiedzianych przez Janusza Śniadka do dziennikarzy tuż po ostatnim posiedzeniu sejmowej podkomisji. Chodzi o przytaczany już wcześniej przez nas komentarz posła: "Istotą tej ustawy jest to, żeby ograniczyć handel w sklepach wielkopowierzchniowych, wykorzystujących swoją przewagę konkurencyjną i w ten sposób tworzących monopol, odbierających obroty małym sklepom osiedlowym i tak naprawdę zabijających te sklepiki".

- To jest inny cel niż ten, pod którym podpisali się ludzie przy zbieraniu podpisów pod obywatelskim projektem - zauważa Juszkiewicz. - To również inny cel niż ten, jaki deklaruje NSZZ "Solidarność", czyli zapewnienie wolnego czasu pracownikom w niedziele - podkreśla.

Czytaj także:
Zakaz handlu w niedziele łamie regulamin Sejmu? Śniadek: Mamy problem

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • nickikowski 23.10.2017

    a się boją, że niedziele nie będą handlowe, a boją się.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.