22.02.2017/09:41

Rozłam wśród związkowców z Biedronki. W tle polityka i 500+

- Wszystkie związki zawodowe w firmie były tego samego zdania w kwestii 500+ - mówi nam przewodniczący "Solidarności" przy JMP. Dodaje zarazem, że związki i tak chciałyby zwrócić się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o interpretację przepisów. - Prawnicy są w tej kwestii podzieleni - przyznaje Adamczak.

Robert Jacyno twierdzi natomiast, że o przebiegu konsultacji z pracodawcą ws. 500+ nic nie wiedział, mimo iż w czasie gdy miały one trwać, zasiadał w prezydium organizacji. - Kwestia 500+ wciąż dzieli pracowników. Część uważa, że świadczenie powinno być uwzględniane przy wyliczaniu dochodu, a część, że nie. Przeważnie różnica zdań wynika z tego, czy dane osoby otrzymują pieniądze z rządowego programu - zauważa Jacyno.

Przedstawiciel „Solidarności”-80 w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl podkreśla, że to m.in. kwestia 500+ zadecydowała o jego odejściu z „Solidarności”. Jego zdaniem problemem w tej sprawie był brak odpowiedniego przepływu informacji w „S”.

Związki z polityką

Związkowcom z "Solidarności" Jacyno zarzuca też "zaplątanie polityczne", które w jego odczuciu ma powodować, że związek ten stał się zbyt ciasny dla osób o odmiennych poglądach politycznych, czy religijnych. Precyzuje jednak, że bardziej chodzi tu o przedstawicieli "Solidarności" na poziomie ogólnokrajowym, a nie „biedronkowym”.

- Oczywiście jest bardzo dobrze, gdy partie polityczne popierają dążenia związków zawodowych, tak jak jest to w przypadku wolnych niedziel (pomysł popierany przez PiS - dop. red.). Ale dla nas polityka to jest temat bardzo poboczny - deklaruje Jacyno.

Adamczak odpiera zarzuty kierowane pod adresem jego organizacji. - Związek "Solidarność" opiera swoje działania na gruncie etyki chrześcijańskiej i katolickiej nauki społecznej, prowadzi działalność w zakresie obrony godności, praw i interesów pracowniczych członków. Tak mówi statut. Aby godność i interesy pracownicze mogły być realizowane, potrzeba zmiany prawa i działań propracowniczych w naszym kraju, co obecnie się dokonuje - tłumaczy szef "S" w Biedronce.

Kłótliwe rozstanie

Gdy Robert Jacyno rozstawał się z „Solidarnością” w połowie grudnia, koledzy z organizacji związkowej, w której był przez wiele lat zrzeszony, nie szczędzili mu gorzkich słów. Na stronie internetowej gdańskiego oddziału "Solidarności" opublikowany został komunikat, w którym przeczytać można, dlaczego Jacyno wykluczony został ze związku (sam zainteresowany twierdzi, że nie mógł zostać wykluczony, gdyż zrezygnował z członkostwa).

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Z przypadku poznany przypadek 08.05.2017

  Skończcie z tym durnowatym jacynkiem,to taki nieprzyjemny,obleśny gościu i do tego bezczelny. Żadnej firmie nie życzę takiego osobnika w swoich szeregach. Temu dziadowi wydaje się,że pozjadał wszystkie rozumy.

 • Elka biedronka 05.05.2017

  Etyka chrześcijańska. A ja ateistka, to już do związku nie mogę? No i do tego głosowałam na Nowoczesną.

 • Panda w łapę 05.05.2017

  Obrońca pracowników, organizuje strajk. A po cichu zgadza się na odstrzał byłego kolegi. Związki zawodowe nie lubią konkurencji.

 • do Basi 24.03.2017

  500 plus to raz, regulamin wynagradzania to dwa, oświadczenia o dochodach przez internet to trzy... można dodać wiele innych różnic i kłamstewek

 • basia 1969 24.03.2017

  Pan Piotr pisze ,że nie chce niczyjej krzywdy. A dokumenty zaprzeczają ...

 • zorientowana 26.02.2017

  Można doprecyzować, że pracodawca w wypowiedzeniu powołał się na pismo ........związku zawodowego, jako powód rozstania. Kwestią nadrzędną jest ,że w dniu wypowiedzenia najpierw ....udzielono urlopu wypoczynkowego, a sam zainteresowany nie mógł podjąć pracy na stanowisku gdyż... pracodawca nie dopilnował szkoleń okresowych z zakresu BHP. Dodajmy fakt, że pismem z dnia 7 grudnia pracodawca dostał pisemną informację o gotowości powrotu na sklep. Smaczku dodaje fakt ,że Jacyno na stonie fb od sierpnia 2016 roku wspominał , że w czerwcu 2017 r ,chce złożyć rezygnację z funkcji związkowej. Odnośnie legalności organizacji , z posiadanej wiedzy Jacyno nie podjął zatrudnienia w innym zakładzie pracy i od dnia wypowiedzenia jest na zwolnieniu lekarskim.........

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.