05.10.2020/20:42

Rynek dostaw kurierskich kwitnie w czasie pandemii. Czy trwale zmieni zwyczaje zakupowe Polaków?

Rynek delivery notuje niebywałe wzrosty. Co ważne, firmy kurierskie dostarczają już nie tylko paczki, ale też dania restauracyjne, przekąski czy leki. Pandemia stała się katalizatorem rozwoju tych usług – opisuje portal money.pl.

Pandemia stała się katalizatorem branży kurierskiej. Lockdown, restrykcje sanitarne, obawa przed zatłoczonymi miejscami – to wszystko skłoniło konsumentów do zainteresowania usługami kurierskimi. Zamawiamy już nie tylko dostawy towarów kupionych online, ale także jedzenia, leków czy produktów impulsowych – czytamy w serwisie money.pl.

Serwisów delivery jest w Polsce coraz więcej – Uber Eats, Pyszne.pl, Wolt, Glovo, Bolt Food – i wszystkie cieszą się lawinowo rosnącą liczbą zamówień. Systematycznie rozszerza się też portfolio usług, z których chcą korzystać konsumenci.

Według szacunków Pyszne.pl, pięć lat temu rynek dostaw jedzenia do domu wart był w Polsce ok. 200 mln zł. Obecnie jest to ponad 7 mld zł. Zwiększa się wartość średniego koszyka zakupowego – w przypadku Glovo wzrosła ona o 274 proc. w kwietniu br. w porównaniu z lutym. W czasie pandemii wartość ta rosła o 100 proc. miesięcznie.

Ze względu na obostrzenia pandemiczne ze wsparcia kurierów coraz chętniej korzystają restauracje, sklepy i usługodawcy. Dla wielu firm była to kwestia przetrwania. Uber Eats od początku roku potroił liczbę obsługiwanych restauracji. Liczba partnerów Glovo w pierwszych miesiącach pandemii wzrosła i 50 proc. w stosunku do lutego.

Co ważne – mimo luzowania restrykcji sanitarnych wiele firm z branży HoReCa rozwija ofertę delivery. Także konsumenci coraz liczniej z niej korzystają, przyzwyczajając się do bezpieczeństwa, relatywnie niskich kosztów i wygody. A przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka – możemy więc mieć do czynienia z trwałym trendem.

Czytaj więcej na stronie money.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także