21.03.2017/13:40

Rząd poparł zakaz handlu w niedziele! Zobacz stanowisko Rady Ministrów

Potwierdziły się doniesienia portalu wiadomoscihandlowe.pl na temat tego, co znajdzie się w oficjalnym stanowisku rządu ws. handlu w niedziele. Dokument przyjęty przez Radę Ministrów we wtorek 21 marca w dużej mierze pokrywa się z projektem stanowiska ujawnionym przez nas na początku lutego br. Rząd zarekomendował kontynuację prac nad ustawą ograniczającą handel, jednak nie wskazał, ilu niedziel powinien dotyczyć zakaz. Ma też wątpliwości do niektórych zapisów projektu.

Rada Ministrów rekomenduje prowadzenie dalszych prac nad obywatelskim projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, "przy uwzględnieniu i wnikliwym rozważeniu wszystkich uwag zawartych w stanowisku rządu oraz wyrażanych przez środowiska i podmioty zainteresowane projektem ustawy".

Zgodnie z obywatelską propozycją, zakaz handlu w niedziele miałby dotyczyć większości placówek handlowych, z odstępstwami. Handel mógłby odbywać się jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca. W wigilię Bożego Narodzenia (chyba, że przypada w niedzielę) oraz w Wielką Sobotę „handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych” mogłoby się odbywać do godz. 14. Projekt przewiduje też odpowiedzialność karną za złamanie zakazu handlu – chodzi tu o grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

- Zdaniem rządu, ograniczenie handlu w niedziele jest ważnym społecznie zagadnieniem. Ograniczenie tego handlu może prowadzić do wzmocnienia więzi społecznych, szczególnie rodzinnych. Wśród osób zatrudnionych w handlu szczególnie dużo jest kobiet-matek, a niedziela to często najbardziej dogodny moment (mając na uwadze obowiązki szkolne) na spędzenie czasu z dziećmi i rodziną. Warto też zauważyć, że w Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Belgii, Grecji i Danii istnieje całkowity zakaz handlu w niedziele lub jest on ograniczony w zależności od regionu, pory roku czy wielkości sklepu - czytamy w stanowisku rządu.

Rada Ministrów w stanowisku podkreśla, że projektowana ustawa wykracza jednak znacznie poza powszechne rozumienie tego zjawiska, które w odbiorze społecznym kojarzone jest głównie z wykonywaniem pracy w niedziele w dużych placówkach handlowych przez osoby mające status pracownika. - Istotne jest więc rozważenie, na ile słuszne, uzasadnione ekonomicznie i społecznie, a także oczekiwane przez obywateli jest przyjęcie bardzo szerokich rozwiązań dotyczących zakazu niedzielnego handlu - tłumaczy rząd.

W ocenie rządu, ingerencja ustawodawcy w zasady funkcjonowania placówek handlowych powinna zmierzać do pogodzenia interesów różnych środowisk, przedstawiających z jednej strony argumenty natury ekonomicznej – przemawiające za jak najmniejszą zmianą obecnych zasad swobodnego prowadzenia działalności gospodarczej, z drugiej zaś – podkreślające kulturowe i światopoglądowe aspekty niedzieli wolnej od pracy.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

 • Stefan Batory 25.03.2017

  Tu chodzi o pracowników głównie wielkich sieci handlowych którzy nie mają wyboru. To nie jest łatwy projekt i nie wolno wrzucać wszystkich do jednego worka. Jak dla mnie właściciel może sam w niedziele obsługiwać swój sklep jeżeli ma na to ochotę. Nikt mu tego nie powinien zabraniać. A jak pracownik chce pracować w niedziele to za odpowiednim wynagrodzeniem też powinien mieć taką możliwość. Teraz pracownik za "friko" jest przymuszony umowa pracować w niedziele czy tego chce czy nie. Rząd powinien uwzględnić interesy wszystkich stron.

 • Waldi 22.03.2017

  Pracuje bo musze, nie dlatego, ze mi się nudzi. Nie można zabierac komus pracy bo ktos ma takie widzimi się.

 • kargul 22.03.2017

  No to wzrośnie bezrobocie, bo PIS wpadł na kolejny "świetny" pomysł. Zabieranie na siłe możliwości zarobku!

 • altpa 22.03.2017

  Wszyscy mają nas daleko w .... jeszcze niedawno mieli wprowadzić dużym marketom podatek , i co nic do 2018 roku odłożono bo niemcy się upierają że stracą fortuny w Polsce dziś chce się temu polaczkowi zabrać jeszcze kolejne pieniądze z utargów w niedzielę tu nie chodzi o duże markety oni już się nachapali tu chodzi o wykończenie polskiego handlu i przejęcie go przez zachodnie sieci. A czy ktoś o nas dba nikt czy ktoś nam z powodu ograniczenia handlu obniży podatki NIEEEE już samo podniesienie najnizszej krajowej do 2000 zł daje nam po tyłku skoro podnosimy to należy też obniżyć ZUS - złodziejską instytucję która tylko nas kasuje co chwilę remonty wydatki na niewiadomo jakie luksusy a ten biedny polaczyna musi rypać do us.... śmierci i nic z tego bo jak weźmie pierwszą emerturkę to zaraz albo bardzo chory albo piasek... Jak długo będą nas te debile golić,dziwię się tylko ludziom którzy kupują produkty w biedrze kaflandzie tescu przecież to się nie nadaje do jedzenia , to jest g.......o

 • Niech pis nie naśladuje Niemców 22.03.2017

  Przecież jeśli chodzi o zakaz handlu w niedzielę to pis nie będzie naśladował Niemców - przecież musimy to zrobić inaczej niż oni. Na 28 krajów Unii tylko 2 (Niemcy i Austria) mają zakaz handlu Niedzielę - a naśladowanie Niemców chyba nie jest po linii partyjnej pisowców . Czy PIS lobbuje niemieckie rozwiązania w kraju patriotów Polaków ?

 • jamal 21.03.2017

  10 lat temu PiS był przeciwny zakazowi, ale jak widac przez 10 lat wyzbyli się troski o polskich drobnych przedsiębiorców

 • gosc 21.03.2017

  Niemcy już dawno u siebie nie handlują w niedziele,tylko w Polsce robią biznes.Polacy zamiast zająć się rodziną to włóczą się po marketach,debilizm.

 • Bb 21.03.2017

  Jestem malutkiej miejscowości,,powiedzmy,ze wsi i nie życzę sobie porównywania mnie do tej bandy nieudaczników nazywających siebie władzą...obrażacie mnie i całą rzeszę ogarniętych ludzi z ,,prowincji''...że niby wiejska kobieta to głupsza>>>!!!!wypraszam sobie.....

 • Marcin76 21.03.2017

  Panie Prezesie, pomóżcie w sejmie z tym, nie dajcie zwolnić 500 tysiecy osob.

 • wiemcomowie 21.03.2017

  Prezes nas uratuje znów, tak jak drzewa, pomoże też franczyzie.

 • Stanowcze stanowisko 21.03.2017

  hahahaha tyle czekania na stanowisko a stanowisk o wlasciwie nic nie zawiera :D :D

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.