14.03.2019/09:47

Rząd powołał specjalny zespół do prac nad przepisami ograniczającymi sprzedaż marek własnych

Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, przyznał, że nie ma jeszcze założeń do planowanych przepisów ograniczających sprzedaż produktów marki własnej w sklepach wielkopowierzchniowych. Powołany został specjalny rządowy zespół, który ma zaproponować rozwiązania, które nie będą ingerować w prawo unijne – informuje Interia.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele MSZ, UOKiK, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Jak twierdzi Marek Niedużak, MSZ ma zbadać możliwości zmiany prawa bez naruszania przepisów unijnych – relacjonuje Interia.

Przypomnijmy, chodzi o projekt zapowiedziany w ubiegłym tygodniu przez premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Jak pisał portal wiadomoscihandlowe.pl, do pilotowania prac nad projektem ustawy nikt się jednak nie kwapi. To dlatego, że pomysł nawet niektórym przedstawicielom rządu wydaje się kontrowersyjny i trudny do zrealizowania. Z propozycją wprowadzenia nowego prawa nie wystąpił żaden minister, lecz... szef gabinetu politycznego premiera, Marek Suski.

Według pierwszych doniesień prasowych projektem miało się zajmować Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jednak biuro prasowe ministerstwa przekazało nam, że resort "nie pełni roli wiodącej" w pracach związanych z projektem ustawy. Z kolei zarówno Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, jak i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wszelkimi pytaniami w tej sprawie odsyłały nas właśnie do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Można to odczytywać jako sygnał, że zarówno MPiT, jak i MRiRW dostrzegają potencjalne problemy związane z tym projektem i wolą nie brać za niego pełnej odpowiedzialności. Skonstruowanie nowych przepisów w taki sposób, aby były zgodne z zapowiedziami Morawieckiego i Ardanowskiego, a jednocześnie nie łamały konstytucji ani prawa europejskiego, wydaje się nie lada wyzwaniem. Temu zadaniu ma podołać specjalny międzyresortowy zespół rządowy, z udziałem OUKiK.

Czytaj więcej na stronie interia.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.