19.12.2016/11:21

Rządowe pomysły na gospodarkę będą miały duży wpływ na handel

Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu podsumował ostatnie 12 miesięcy działalności PIH. W mijającym roku izba brała udział w konsultacjach społecznych wielu projektów. Nowe pomysły na usprawnianie gospodarki będą miały duży wpływ na branżę handlu.

Najważniejszą sprawą był podatek od handlu. Założeniem było wyrównania szans między małymi i średnimi sklepami, a dużymi dyskontami. Rząd przeprowadzał konsultacje z zainteresowanymi organizacjami. - Wypracowano kompromis, czyli projekt ustawy, który miał spełnić te założenia – stawka progresywna i kwota wolna w wysokości obrotów MŚP. Został on jednak zawieszony przez Komisję Europejską. W tej chwili polski rząd prawdopodobnie wstrzyma prace nad podatkiem do czasu decyzji TSUE. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że jednym z powodów ustanowienia podatku miało być wyrównanie szans między mniejszymi sklepami a dyskontami – komentuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.N

Kolejnym problemem była ustawa o przewadze kontraktowej. - W naszej ocenie ustawa jest asymetryczna, stygmatyzuje handel i nie zwraca uwagi na działania wielkich dostawców, którzy często wykorzystują swoją pozycję i zaburzają relację w obrocie artykułami spożywczymi. Tymczasem możliwość wprowadzenia anonimowych zgłoszeń o wykorzystywaniu przewagi przez sieci handlowe może doprowadzić do wypchnięcia z rynku mniejszych producentów. Duże podmioty, aby zminimalizować ryzyko, będą podpisywać umowy z podobnymi wielkością firmami spożywczymi, by uniknąć potencjalnego zagrożenia skarżenia ich. To może doprowadzić do bankructwa wielu producentów, szczególnie mniejszych, likwidacji miejsc pracy i nadpodaży żywności na rynku – argumentuje Waldemar Nowakowski.
 

W Parlamencie zakończyły się prace nad implementacją dyrektywy tytoniowej. Informacja o wyrobach tytoniowych w punktach sprzedaży może być umieszczana do końca tego roku. Dotyczy to oznakowania na szafkach podkładek pod bilon itp. Od początku 2017 roku jedyna informacja w sklepach na temat wyrobów tytoniowych, która będzie dozwolona, to ta na opakowaniach papierosów. Również ona będzie zmniejszona – nowe ostrzeżenia zdrowotne będą zajmować 65% – ta zmiana wejdzie w życie dopiero od 20 maja 2017, do tego dnia wyroby tytoniowe oznakowane zgodnie z dotychczasowymi przepisami mogą pozostawać w obrocie. Później wszystkie papierosy będą oznakowane już zgodnie z nowymi przepisami. Kolejna ważna zmiana - po 20 maja 2017 papierosy mentolowe nie będą mogły być oznaczone inaczej niż papierosy zwykłe.
Pojawiały się też pomysły ograniczenia handlu alkoholem. Stanowisko PIH jest niezmienne – sygnalizuje prezes Polskiej Izby Handlu – bo według niego każde takie ograniczenia są ukłonem w stronę szarej strefy. - Należy raczej pracować nad poprawą mechanizmów egzekwowania już istniejącego prawa – dodaje Waldemar Nowakowski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.