17.03.2020/18:01

Rzecznik MŚP apeluje do samorządów o zwolnienie przedsiębiorców z opłat czynszowych

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, wystosował apel do jednostek samorządu terytorialnego, aby zwolniły z opłat czynszowych firmy z tych branż, które najbardziej cierpią z powodu zagrożenia epidemicznego.

Rzecznik MŚP przypomina, że ze względu na stan zagrożenia epidemicznego wiele firm musiało zamknąć swoją działalność – nieczynne są restauracje (z wyjątkiem sprzedawania dań na wynos), miejsca rozrywki, siłownie, biura podróży. Pozbawione są dochodu, ale w dalszym ciągu ponoszą wiele kosztów. Muszą opłacić pracowników, zapłacić podatki czy składki na ubezpieczenia społeczne.

„Wielu z nich wynajmuje lokale, które należą do gminy, dlatego zwracam się do Państwa z apelem o zwolnienie przedsiębiorców, którzy zamknęli lokale z opłat czynszowych za wynajmowaną powierzchnię, z wyjątkiem opłat za media (woda, ścieki, odpady komunalne).

W sytuacji zaś lokali użytkowych, których najemcy nadal prowadzą działalność, ale zaistniała sytuacja wpłynęła znacząco na spadek ich obrotów – proszę o zastosowanie ulgi w czynszu, która pozwoliłaby częściowo zrekompensować im spadki dochodów.” – apeluje Abramowicz i wskazuje, że część samorządów, np. miasto Kalisz, zdecydowało się już takie działania.

Bardzo proszę o szybkie podjęcie inicjatywy w tym zakresie aby pomóc uratować firmy oraz miejsca pracy w zarządzanych przez Państwa miastach i gminach.

Rzecznik przywołał przepisy dające podstawę prawną do zastosowania zwolnień czy ulg – art. 59 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, który przewiduje, że w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne, mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom organizacyjnym, mogą być umarzane, terminy ich spłaty mogą zostać odroczone lub płatność tych należności może zostać rozłożona na raty, na zasadach określonych przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Mija 17.03.2020

    Jestem Chińczykiem i mam sklep odzieżowy. Od marca biznes jest ponury! Koronawirus nie wie, kiedy przestać, jeśli czynsz nie zostanie obniżony, nie będę wiedział, jak żyć.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.