21.08.2019/15:55

Samorządy wycofują się z nocnej prohibicji

Rok od obowiązywania przepisów, które umożliwiają samorządom narzucenie sklepom z alkoholem częściowej prohibicji w godzinach nocnych, rozwiązania te spolaryzowały mieszkańców, przedsiębiorców i samorządy - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Część samorządów uchyla restrykcyjne uchwały i wycofuje ograniczenia, a inne obserwują spadek interwencji policji i poprawę statystyk. Wbrew obawom środowisk kupieckich, zakazy nie cieszą się taką popularnością, jak życzyliby sobie tego specjaliści od uzależnień. Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że na wprowadzenie zakazu zdecydowało się tylko 7 proc. gmin. Część samorządów, które były za ograniczeniami, właśnie się z nich wycofuje.

Celem ograniczeń sprzedaży alkoholu było dążenie do ograniczenia chuligańskich ekscesów powodowanych przez nietrzeźwe osoby. Cele te udało się choć częściowo zrealizować głównie w dużych miastach.
W Katowicach po wprowadzeniu zakazu liczba wystawionych pouczeń za zakłócanie ciszy nocnej spadła o 54 proc. O prawie jedną trzecią zmniejszyła się też liczba osób kierowanych do izb wytrzeźwień. W Piotrkowie Trybunalskim o ok. 20 proc. spadła liczba zakłóceń ciszy nocnej. O ponad 30 proc. zmalała liczba zdarzeń z udziałem osób nietrzeźwych w Tarnowie. W ciągu roku obowiązywania przyjętej w sierpniu uchwały o ok. 40 proc. spadło również spożycie alkoholu w miejscach publicznych. Liczba wykroczeń spowodowanych alkoholem we Wrocławiu zmalała o 60 proc.

W najmniejszych samorządach ograniczenie działalności sklepów nie ma wielu zwolenników wśród mieszkańców, a także bywa kością niezgody między radnymi a wójtem, burmistrzem lub prezydentem miasta. Stąd też przybywa gmin, które ów konflikt rozwiązują po prostu uchylając obecny zakaz. Należą do nich Lubań i Kartuzy.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.