18.12.2019/14:16

Senat odrzucił rządowy projekt ustawy podwyższającej akcyzę na alkohol i papierosy

Podczas dzisiejszego posiedzenia Senat RP odrzucił rządowy projekt ustawy, zakładający podwyższenie o 10 proc. podatku akcyzowego na alkohol i papierosy.

Ustawa przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie. Została uchwalona przez Sejm na posiedzeniu 21 listopada 2019 r. Do Senatu została przekazana 22 listopada, zatem izba wyższa miała czas na jej rozpatrzenie do 22 grudnia.

Jak podaje PAP, wniosek o odrzucenie ustawy złożyli we wtorek senatorowie KO, a w środę poparła go komisja budżetu i finansów publicznych. Za odrzuceniem nowelizacji głosowało 51 senatorów, przeciw było 46, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obecnie ustawa wróci do Sejmu i ten zdecyduje, co z nią zrobić. Tam przewagę ma PiS, więc może poprawki Senatu odrzucić. Ale może też jeszcze raz rozważyć sens wprowadzania podwyżek.


 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.