27.06.2022/13:52

Shopee przykręca śrubę polskim sprzedającym i wprowadza nowe zasady

Shopee zakończyło okres próbny dla polskich sprzedawców. Marketplace przystępuje do jakościowej walki o kupujących za sprawą większych rygorów dla handlujących na platformie. Ten tydzień jest ostatnim, w którym sprzedawcy weryfikowani są na starych zasadach.

Od 4 lipca w Shopee nastąpią zmiany w tzw. Systemie Jakości Shopee. Niespełnienie celów związanych z realizacją zamówień przez sprzedającego może skutkować przyznaniem punktów, które w konsekwencji mogą spowodować nałożenie ograniczeń na konto.

Marketplace Shopee w swojej ocenie bierze pod uwagę wskaźnik niezrealizowanych dostaw i wskaźnik opóźnionych wysyłek. 27 czerwca 2022 roku jest ostatnim dniem weryfikacji kryteriów i nakładania ograniczeń jedynie w oparciu ww. wskaźniki.

Tydzień później, czyli 4 lipca br. wszystkie dotychczas zebrane punkty przekroczenia zostaną wyzerowane. Shopee rozpocznie wtedy weryfikację według zmienionych kryteriów w dotychczasowych obszarach oraz dodamy trzy nowe: produkty zabronione, oferty spam oraz naruszenia własności intelektualnej lub podrobione produkty. Zmianie ulegną również ograniczenia, jakie będą nakładane po zebraniu określonej liczby punktów oraz czas ich trwania.

W kolejnym tygodniu, czyli po 11 lipca zostaną nałożone pierwsze ograniczenia zgodnie z nowym systemem jakości w Shopee.

We wskaźniku niezrealizowanych dostaw Shopee bierze pod uwagę odsetek zamówień z ostatnich 7 dni, które zostały zwrócone lub anulowane przez sprzedającego lub z jego winy. Udział takich zamówień powinien utrzymywać wartość poniżej 10 proc. lub ilość takich zamówień nie może przekroczyć trzech w tygodniu.

Wskaźnik opóźnionych wysyłek zamówień z ostatnich 7 dni, nie powinien przekroczyć 15 proc. lub ilość takich zamówień poniżej dwóch w tygodniu.

W kwalifikacji sprzedawców Shopee będzie uwzględniać również listę produktów zabronionych. W serwisie nie wolno wystawiać do sprzedaży takich produktów jak np. broń lub leki. Lista produktów zabronionych znajduje się w Polityce dotyczącej przedmiotów zabronionych i podlegających ograniczeniom.

Sprzedawcy będą karani również za oferty spamowe do których marketplace zalicza duplikaty ofert. Chodzi o wystawianie tego samej oferty przez kilka różnych kont sprzedawcy lub wystawianie jej w różnych kategoriach. Tak samo Shopee traktuje wystawianie np. różnych rozmiarów tej samej koszulki jako osobne oferty.

W serwisie niedozwolony jest spam cenowy czyli wystawianie ofert w celach bardzo niskich lub wysokich ale bez zamiaru sprzedaży lub spam słów kluczowych w tytule oferty. „Za spam uznaje się również ponowne wystawienie ofert usuniętych z platformy przez Shopee” – informuje platforma.

Firma będzie negatywie oceniać również sprzedaż produktów podrobionych i naruszających prawa własności innej marki. Marketplace przypomina sprzedawcom, że dodanie do opisu słowa "inspirowane" nie oznacza zalegalizowania takiej oferty.

Ujednolicenie procesu sprzedażowego jest niezbędne na platformach marketplace. Operatorzy takich portali jak Allegro, Amazon czy właśnie Shopee muszą zapewnić swoim klientom, którymi tak samo jak sprzedawcy są również kupujący, taką samą jakość obsługi, niezależnie od kogo wysyłany jest towar. Klient kupując na marketplace powinien być pewien, że towar zostanie dostarczony w opisany sposób.  

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także