23.04.2020/13:40

Sieci API Market i Twój Market wchodzą do Polskiej Grupy Detalistów. UOKiK wydał zgodę [TYLKO U NAS]

Do Polskiej Grupy Detalistów, utworzonej w 2019 roku przez właściciela sieci Topaz Zbigniewa Paczóskiego, oraz SPS Handel, dołączają już oficjalnie dwie kolejne sieci - Twój Market oraz API Market. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydał zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na utworzenie przez te podmioty wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą Polska Grupa Detalistów Sp. z o.o.

Po decyzji Prezesa UOKiK w jej skład wchodzą sieci handlowe ze stuprocentowym polskim kapitałem. To Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „Topaz” – właściciel sieci sklepów TOPAZ posiadającej ponad 120 punktów handlowych w czterech województwach: mazowieckim, podlaskim, lubelskim i warmińsko mazurskim; SPS Handel Sp. z o.o. – właściciel sieci PRIM Market z ponad 60 sklepami w trzech województwach: mazowieckim, podlaskim i warmińsko-mazurskim; API Market posiadająca 22 sklepy w województwie mazowieckim oraz Twój Market z 52 punktami handlowymi w dwóch województwach: wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim.

– Poszerzenie składu Polskiej Grupy Detalistów znacznie umocni pozycję grupy w zakresie kontaktów handlowych z aktualnymi i przyszłymi dostawcami oraz wpłynie na zwiększenie konkurencyjności członków grupy na tle pozostałych sieci handlowych działających w Polsce – przekazało biuro prasowe Polskiej Grupy Detalistów.

Zadaniem Polskiej Grupy Detalistów jest konsolidacja negocjacji i zakupów. Celem koncentracji w ramach PGD jest optymalizacja polityki zakupowej, co pozytywnie wpłynie na ofertę sprzedażową w sklepach ww. sieci. Wspólne działania w ramach Polskiej Grupy Detalistów mają kreować nowe obszary negocjacyjne pomiędzy przedstawicielami PGD, a kontrahentami zewnętrznymi oraz zwiększają poziom oszczędności finansowych i czasowych przedsiębiorstw i spółek działających w ramach spółki.  

PGD to kolejna już próba stworzenia grupy zakupowej z prawdziwego zdarzenia, uwzględniającej podmioty o polskim kapitale. Poprzednim projektem tego typu na dużą skalę była Grupa Handlowa PL Plus, w skład której wchodziły: Piotr i Paweł, Polomarket, Topaz i Bać-Pol (Spar Polska i - wówczas - Słoneczko). Grupa działała od początku 2014 r. do wiosny 2018 r., później spółkę GH PL Plus postawiono w stan likwidacji.

W międzyczasie w 2016 r. podobny sojusz zakupowy próbowały zawiązać Grupa Kapitałowa Specjał, Delko i PT Dystrybucja. UOKiK dał zielone światło na kooperację, jednak pomysł spalił na panewce, gdyż wycofało się z niego Delko.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.