06.02.2017/22:06

Sieci handlowe przed dylematem: sklepy na stacjach, czy własne stacje paliw

Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że na koniec 2016 r. działało w Polsce ponad 6800 stacji paliw. Liczba stacji wzrosła w ciągu 12 miesięcy ub. r. o ponad 200. Jedynie 183 punkty należą do sieci handlowych działających na krajowym rynku.

Aż 33,1 proc. rynku stacji kontrolują krajowe koncerny - w tym PKN Orlen i Grupa Lotos, 29,6 proc. należy do niezależnych operatorów, 21,6 proc. do zagranicznych koncernów (BP, Shell, Circle K/Statoil, Lukoil, Total), 13,1 proc. do sieci operatorów niezależnych, a 2,7 proc. kontrolują firmy handlowe, takie jak Intermarche, Tesco, Carrefour, E.Leclerc czy Auchan. Liczba stacji paliw działających przy sieciach sklepowych wzrosła w ubiegłym roku do 183 ze 179 na koniec 2015 roku.

Liderem rynku stacji paliw w przypadku sieci handlowych jest firma Intermarche, która zarządza 62 punktami. Należy zaznaczyć, że francuski operator jest jedynym, który zdecydował się w ostatnich latach na inwestycje we własną sieć stacji benzynowych. Pozostali operatorzy wstrzymali inwestycje lub modernizują posiadane portfolio obiektów.

Drugą co do wielkości sieć stacji wśród sieci handlowych ma francuski Carrefour, jest ich obecnie 43, trzecią pozycję z 29 stacjami zajmuje brytyjskie Tesco, na kolejnych pozycjach uplasowały się: Auchan – 25, E.Leclerc – 12, Makro – 6, sześć pozostałych punktów działa pod markami innych firm handlowych.

Sieci nie tylko inwestują w rozwój własnych sieci stacji paliw. W ciągu kilku ostatnich lat mieliśmy kilka prób wejście sieci handlowych na stacje. Swoje sklepy na stacjach testowały Tesco i Delikatesy Centrum, jedynym „sukcesem” w przypadku tego typu projektów może się pochwalić sieć Carrefour, która prowadzi kilkadziesiąt sklepów na stacjach sieci Łukoil, które należą do AMIC Energy.

Na koniec 2016 r. najwięcej stacji, bo aż 1766 miał PKN Orlen. Na drugim miejscu, z 523 stacjami, znalazł się koncern BP, zaś Grupa Lotos zajęła trzecie miejsce z 487 stacjami. Do zagranicznych koncernów paliwowych należało w Polsce na koniec 2016 r. 1467 stacji, a niezależni operatorzy mieli około 2900 stacji. Przy autostradach na koniec ubiegłego roku działało 81 stacji, czyli o trzy więcej niż rok wcześniej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.